PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

The Global Risks Report: Niestabilność polityczna największa od czasu zimnej wojny

Autor: PAP 14 stycznia 2016 19:23

Przymusowa migracja na wielką skalę, ekstremalne zjawiska pogodowe i niezdolność do dostosowania się do zachodzących zmian klimatycznych to - zdaniem ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - najbardziej prawdopodobne zagrożenia dla świata w 2016 roku.

Autorzy opublikowanego w czwartek raportu "The Global Risks Report 2016", opartego na wskazaniach 750 ekspertów związanych z szwajcarską organizacją, podkreślili, że globalizacja osiągnęła już taki poziom, iż pojawienie się jednego ryzyka pociąga za sobą kolejne, potencjalnie powodując poważny kryzys. Za kluczowe wzajemne powiązania uznano przymusową migrację, upadek państw, konflikty międzynarodowe i problemy na rynku pracy.

"Kryzys związany z uchodźcami w Europie oraz ataki terrorystyczne doprowadziły do najwyższego poziomu politycznej niestabilności od czasów Zimnej Wojny" - powiedział John Drzik z firmy doradczej Marsh & McLennan, która współtworzyła raport. "Świat jest fundamentalnie bardziej niebezpieczny i niestabilny niż rok temu" - dodał.

Po raz pierwszy od 2011 roku wśród pięciu najbardziej prawdopodobnych zagrożeń nie ma wahań rynków finansowych. W zamian za to zwrócono uwagę m.in. na ryzyko związane z użyciem broni masowego rażenia, kryzysem dostępu do wody i radykalnymi zmianami cen na rynku energii.

Eksperci pytani o zagrożenia dla rozwoju biznesu w Polsce wskazywali na ryzyko konfliktu międzynarodowego (79 proc. odpowiedzi), a następnie na problemy na rynku pracy (42 proc.), kryzys fiskalny (40 proc.) i kłopoty rynku finansowego (35 proc.)

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane