TK nie zajmie się skargą Carrefoura ws. podwyższenia składek ZUS. Sprawę zbada Sąd Najwyższy

Autor: www.dlahandlu.pl 14 września 2015 13:08

TK nie zajmie się skargą Carrefoura ws. podwyższenia składek ZUS. Sprawę zbada Sąd Najwyższy fot. shutterstock

29 lipca br. Trybunał Konstytucyjny po wstępnym rozpoznaniu skargi konstytucyjnej spółki Carrefour Polska ws. zgodności: art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z Konstytucją postanowił zawiesić postępowanie.

Skarga została wniesiona w związku z następującym wydarzeniem.
W dniach 4, 5 i 13 kwietnia 2007 r. oraz w okresie od 22 grudnia 2007 r. do 7 kwietnia 2008 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w hipermarkecie Carrefour w Szczecinie, podczas której stwierdziła rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie tego zakładu pracy.

W następstwie tej kontroli PIP wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podwyższenie w stosunku do pracowników firmy stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100%.

Decyzją z listopada 2008 r. ZUS ustalił, że stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka zostanie ustalona dla Carrefour w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., ulegnie podwyższeniu o 100%.

W wyniku odwołania sieci Carrefour Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wyrokiem z 30 listopada 2011 r. zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego w ten sposób, że ograniczył podwyższenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. tylko do hipermarketu Carrefour w Szczecinie.

Po rozpoznaniu apelacji firmy oraz ZUS-u Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił orzeczenie sądu pierwszej instancji w ten sposób, że oddalił odwołanie Carrefoura.

Zdaniem firmy kwestionowany przepis przez to, że umożliwia podwyższenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w odniesieniu do wszystkich pracowników zatrudnionych przez płatnika składek, mimo stwierdzonych przez PIP uchybień w jednej tylko jednostce organizacyjnej tego płatnika, stanowi nieproporcjonalne naruszenie prawa własności, a także jest niezgodny z zasadą określoności przepisów regulujących daniny publiczne.

Równolegle ze skargą konstytucyjną sieć Carrefour wystąpiła o kontrolę kasacyjną wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 5 marca 2014 r.

Postanowieniem z 16 czerwca 2015 r. Sąd Najwyższy przyjął skargę kasacyjną firmy do merytorycznego rozpoznania.
W związku z tym Trybunał Konstytucyjny zawiesił postępowanie w sprawie wstępnej kontroli skargi konstytucyjnej do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczenia odnośnie do skargi kasacyjnej wniesionej przez spółkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8963
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane