TK nie zajmie się skargą Carrefoura ws. podwyższenia składek ZUS. Sprawę zbada Sąd Najwyższy

Autor: www.dlahandlu.pl 14 września 2015 13:08

TK nie zajmie się skargą Carrefoura ws. podwyższenia składek ZUS. Sprawę zbada Sąd Najwyższy fot. shutterstock

29 lipca br. Trybunał Konstytucyjny po wstępnym rozpoznaniu skargi konstytucyjnej spółki Carrefour Polska ws. zgodności: art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z Konstytucją postanowił zawiesić postępowanie.

Skarga została wniesiona w związku z następującym wydarzeniem.
W dniach 4, 5 i 13 kwietnia 2007 r. oraz w okresie od 22 grudnia 2007 r. do 7 kwietnia 2008 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w hipermarkecie Carrefour w Szczecinie, podczas której stwierdziła rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie tego zakładu pracy.

W następstwie tej kontroli PIP wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podwyższenie w stosunku do pracowników firmy stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100%.

Decyzją z listopada 2008 r. ZUS ustalił, że stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka zostanie ustalona dla Carrefour w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., ulegnie podwyższeniu o 100%.

W wyniku odwołania sieci Carrefour Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wyrokiem z 30 listopada 2011 r. zmienił zaskarżoną decyzję organu rentowego w ten sposób, że ograniczył podwyższenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za okres rozliczeniowy od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. tylko do hipermarketu Carrefour w Szczecinie.

Po rozpoznaniu apelacji firmy oraz ZUS-u Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił orzeczenie sądu pierwszej instancji w ten sposób, że oddalił odwołanie Carrefoura.

Zdaniem firmy kwestionowany przepis przez to, że umożliwia podwyższenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w odniesieniu do wszystkich pracowników zatrudnionych przez płatnika składek, mimo stwierdzonych przez PIP uchybień w jednej tylko jednostce organizacyjnej tego płatnika, stanowi nieproporcjonalne naruszenie prawa własności, a także jest niezgodny z zasadą określoności przepisów regulujących daniny publiczne.

Równolegle ze skargą konstytucyjną sieć Carrefour wystąpiła o kontrolę kasacyjną wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 5 marca 2014 r.

Postanowieniem z 16 czerwca 2015 r. Sąd Najwyższy przyjął skargę kasacyjną firmy do merytorycznego rozpoznania.
W związku z tym Trybunał Konstytucyjny zawiesił postępowanie w sprawie wstępnej kontroli skargi konstytucyjnej do czasu wydania przez Sąd Najwyższy orzeczenia odnośnie do skargi kasacyjnej wniesionej przez spółkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,56

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane