Tłumy Rosjan jadą na zakupy do Polski z okazji Dnia Kobiet

Autor: PAP 8 marca 2016 11:52

W obwodzie kaliningradzkim trwa tzw. długi weekend związany z Dniem Kobiet. "To od lat jest bardzo ważne święto w Rosji, jest to dzień wolny od pracy, kobiety obowiązkowo muszą otrzymać w Dniu Kobiet kwiaty, bliscy i znajomi składają im życzenia. To święto jest traktowane w obwodzie bardzo serio, a to ma wpływ na ceny. W ostatnim czasie za bukiecik tulipanów w Kaliningradzie trzeba zapłacić tysiąc rubli, to jest znaczny wydatek" - powiedziała PAP znawczyni obwodu kaliningradzkiego Beata Sajmołowicz.

Wielu Rosjan postanowiło spędzić związany z Dniem Kobiet długi weekend w Polsce, dlatego od piątku na przejściach granicznych jest tłok, np. w poniedziałek na przejściu w Bezledach trzeba czekać 2-3 godz. na przekroczenie granicy, nieco krótszy czas oczekiwania jest w Grzechotkach. "Do Polski wjeżdżają całe autokary jadących do SPA, czy na zakupy kobiet" - podała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

Z danych przekazanych PAP przez Aleksandrowicz wynika, że od kilku dni granicę przekracza o 2-4 tys. więcej ludzi na dobę, niż zwykle (np. 5 marca przekroczyło granicę 17,2 tys. ludzi, gdy zwykle liczba ta waha się od 12 do 13 tys.). 

Z powodu wzrostu ruchu na granicy celnicy skierowali do pracy na przejściach granicznych z Rosją więcej funkcjonariuszy. "Z naszych informacji wynika, że Rosjanie jadą do Polski nie tylko na krótkie zakupy, ale i na kilkudniowy odpoczynek. Rubel wciąż ma niekorzystny kurs dlatego nie wyjeżdżają na Zachód, który jest dla nich mocno drogi, ale na kilka dni w Polsce mogą sobie pozwolić" - powiedział PAP rzecznik prasowy olsztyńskiej Izby Celnej Ryszard Chudy.

Wielu Rosjan odpoczywa w ich ulubionym mazurskim kurorcie, tj. w Mikołajkach. "Naprawdę jest sporo Rosjan, i to nie tylko w dużych hotelach, ale i pensjonatach. Cieszy nas to bardzo, bo ten czas jest martwym sezonem dla gości z Polski, więc Rosjanie zapełniają wolne o tej porze miejsca noclegowe, robią zakupy, korzystają z atrakcji. To są dla nas oczekiwani goście" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Do długiego weekendu w Rosji od dawna przygotowywała się m.in. olsztyńska Galeria Warmińska, która od kilku tygodni prowadziła intensywną kampanię reklamową w kaliningradzkich mediach zapraszając Rosjanki na zakupy. "Wiemy, jak istotny jest w Kaliningradzie Dzień Kobiet dlatego wiele atrakcji w naszej galerii dotyczących tego dnia zaplanowaliśmy tak, by trafić w gusta zarówno Polek, jak i Rosjanek, np. będziemy rozdawać paniom róże" - powiedział PAP dyrektor tej galerii Michał Tur.

Do pracy po długim weekendzie kalingradczycy wrócą w środę. Kolejna dłuższa przerwa w pracy w Kaliningradzie przypadnie w Wielkanoc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane