PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Towary w supermarketach będą emitować sygnały radiowe zachęcające do zakupu

Autor: wyborcza.biz 19 sierpnia 2013 09:40

Towary w supermarketach będą emitować sygnały radiowe zachęcające do zakupu

Wkrótce towary na półkach w supermarketach będą "czytać" w naszych myślach. Technologię, która to umożliwi, testują sieci handlowe w USA i Europie. Jej autorem jest spółka z Krakowa, a wykorzysta ją m.in. Apple - pisze Wyborcza.biz.

Polska firma Estimote produkuje niewielkie czujniki o fantazyjnych kształtach i oryginalnych kolorach, które łatwo przyczepić do dowolnego towaru sklepowego: do koszuli, aparatu fotograficznego, książki albo też do ściany sklepowej w pobliżu półki z produktami. Czujniki stale emitują sygnał radiowy z informacją o produkcie. Na przykład taką: "Jestem żółtym, męskim rowerem, takiej a takiej marki, w cenie 1000 zł. Znajdziesz mnie tu a tu".
Specjalne oprogramowanie w komórce użytkownika stale monitoruje otoczenie w poszukiwaniu takich sygnałów. Jeśli je wykryje, na ekranie smartfonu zaczną wyświetlać się komunikaty. Jeśli system się dowie, że właściciel telefonu jest mężczyzną i poszukuje żółtego roweru, skieruje go wprost do miejsca, gdzie taki rower stoi. Pominie przy tym informacje o rowerach czerwonych i czarnych, damskich i dziecięcych. Jeśli klient poszukuje spodni, smartfon "pokaże" mu parę, która go może zainteresować, i to w odpowiednim rozmiarze. Jeśli poszukuje sofy w Ikei, poprowadzi go do właściwej alejki.
Iternetowe aplikacje w smartfonach są prawdziwą kopalnią wiedzy na nasz temat. Dane o użytkownikach zbierają serwisy społecznościowe i wyszukiwarki, sklepy i różnego rodzaju strony internetowe. Poza tym na potrzeby systemu Estimote mają powstawać odrębne aplikacje, często tworzone przez same sklepy, które będą rejestrować zachowania klienta i na tej podstawie ustalać jego upodobania. Estimote ma tylko udostępniać fragmenty kodu, które zapewnią komunikację z czujnikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • xxl 2013-09-02 19:34:56

  Do sklepu chodzą jelenie którym trzeba pokazać co mają kupić :). Permanentna inwigilacja!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,55

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane