PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Trafika: Papierosy przestają być opłacalnym towarem dla sklepów

Autor: Marta Ogonek, dlahandlu.pl 16 września 2010 08:18

Trafika: Papierosy przestają być opłacalnym towarem dla sklepów

Eksperci prognozują, że jeszcze przed wprowadzeniem nowej stawki akcyzy wzrośnie sprzedaż papierosów. Innego zdania jest Hieronim Starpagiel, prezes sieci sklepów z wyrobami tytoniowymi Trafika. - Sprzedaż nie ruszy. Klienci nie będą kupować papierosów "na zapas", już od kilku lat nie zaobserwowałem takich tendencji. Nie zyska na tym ani państwo, ani uczciwi przedsiębiorcy - mówi w rozmowie z portalem dla handlu.pl.

Zdaniem prezesa Trafiki prowadzenie specjalistycznej sieci sklepów z wyrobami tytoniowymi staje się od dłuższego czasu nieopłacalnym
przedsięwzięciem. - Za towar trzeba najpierw zapłacić gotówką, podczas gdy marża dla detalisty wynosi obecnie około 7 proc. (parę lat temu było to jeszcze 25 proc.). Przepisy uniemożliwiają handlowcom podnoszenie cen, bo obligują do sprzedaży papierosów po cenach, które są wydrukowane na paczkach. Nie mamy więc szans na zwiększenie marży - uważa Hieronim Strapagiel.

Jego zdaniem słabością polskiego prawa jest dwustopniowa akcyza. - Płacimy podatek za towar za 1000 euro oraz drugi, od ceny na paczce. W Anglii i Portugalii stosuje się dużo prostsze rozwiązania.  W dodatku polskie prawo jest egzekwowane wybiórczo. Na handlujących
nielegalnie nakłada się jedynie mandaty na niewielką kwotę, nie kontroluje się sprzedaży papierosów na targowiskach. Tymczasem uczciwi detaliści poddawani są skrupulatnym kontrolom - podsumowuje prezes Trafiki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane