Trend: Dwaj najemcy spożywczy w jednym centrum handlowym

Property News 14 października 2015 20:37

Hipermarkety od lat tracą na znaczeniu, co odbija się na funkcjonowaniu centrów handlowych uzależnionych od dużych operatorów. Tymczasem co roku w Polsce przybywa 300 nowych dyskontów spożywczych.

Na rynku coraz więcej mówi się o wprowadzeniu do obiektu dwóch operatorów spożywczych – tradycyjnego supermarketu i dyskontu. - Dwaj najemcy spożywczy w centrum handlowym to ciekawy pomysł, który może zdać egzamin. Muszą jednak odpowiednio wyprofilować swoją ofertę do różnych grup konsumentów. Obecne przykłady pozwalają sądzić, że to interesujące rozwiązanie – tłumaczy Marta Augustyn z JLL.

Pierwsze, nieudane próby połączenia dwóch żywiołów miały miejsce 10 lat temu. Przykładem jest Galeria Łódzka. Dziś firmy na nowo odkrywają ten potencjał. Dyskont przyciąga liczne rzesze klientów, którzy mogą skorzystać dodatkowo np. z oferty kawiarni czy sklepów modowych. Z kolei supermarket prezentujący ofertę z wyższej półki trafia do zupełnie nowego segmentu.

Przeszkód w ekspansji na terenie centrów handlowych nie widzą także przedstawiciele sieci dyskontów. Kluczem jest opłacalność. - Staramy się, aby nowe sklepy były zlokalizowane
w miejscach, które gwarantują, że placówki będą dostępne dla dużej grupy klientów – komentuje Jeronimo Martins Polska. Póki co Biedronka ma 12 lokalizacji w centrach handlowych.

Przykładem dobrze funkcjonującego rozwiązania jest Galeria Sfera w Bielsku-Białej. Działają tu Piotr i Paweł oraz Biedronka. - Każdy ze sklepów obsługuje klientów w innym budynku. Pomiędzy sklepami jest około 500 m odległości, dzięki czemu operatorzy nie odczuwają swojej wzajemnej obecności – opisuje Ireneusz Hendel, członek zarządu Galerii Sfera.

Jak dodaje Hendel, taka oferta pozwala przyciągnąć dodatkowych klientów, którzy mogliby wybrać inne punkty ulokowane w centrum miasta. To rodzi dobre wyniki także innych najemców niespożywczych. - W naszej ocenie zlokalizowanie w dwóch budynkach różnych formatów sklepów spożywczych uatrakcyjnia ofertę handlową Galerii Sfera. Niewątpliwie przyczynia się to do dalszego wzrostu dwóch najważniejszych wskaźników w obiekcie handlowym: odwiedzalności i obrotów – podsumowuje.

Taka możliwość nie zawsze jest realna. Wynika to ze specyfiki umów najmu, jakie podpisują operatorzy spożywczy. - Wszystkie sklepy spożywcze negocjują klauzule wyłączności w samym obiekcie, a wiec aby wynajmujący nie wprowadził im konkurencji w postaci drugiego marketu spożywczego w galerii – tłumaczy Tomasz Górski, Associate, starszy negocjator w dziale powierzchni handlowych firmy Cushman & Wakefield. Ewentualne otwarcie się na nowe pomysły wymaga więc zgody samego operatora.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,59

  • Śr

    14,83

  • Min

    9,45

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane