Trójmiejski rynek centrów handlowych na krawędzi nasycenia

Property News 21 lutego 2014 21:45

Pomimo wysokiego nasycenia powierzchnią handlową Trójmiasto wciąż kusi deweloperów. Planowane są kolejne inwestycje, a część obiektów ma zostać zmodernizowana. Rynkiem rządzą jednak najemcy i to od nich zależy przyszłość wszystkich projektów - uważają paneliści sesji centra handlowe, która odbyła się podczas konferencji Property Forum Trójmiasto 2014.

- Jestem przekonany, że w Trójmieście jest jeszcze miejsce dla jednego, dużego obiektu handlowego. Taka inwestycja w połączeniu z istniejącymi galeriami i mniejszymi formatami handlowymi w pełni zaspokoi wszystkie potrzeby mieszkańców tego regionu - powiedział Jarosz.

Plany deweloperów są jednak dużo ambitniejsze. W Trójmieście na etapie projektowania lub realizacji jest kilka zupełnie nowych, dużych inwestycji handlowych, m.in. Galeria Metropolia, Forum Radunia czy galeria handlowa połączona z dworcem PKP w Sopocie. Dodatkowo właściciele działających obiektów myślą o ich rozbudowie lub modernizacji.

To powoduje, że deweloperzy i zarządcy zaczynają borykać się z problemem przesycenia rynku. Zdaniem Leszka Sikory, dyrektora zarządzającego w ECE Projektmanagement Polska, dziś nie można sobie jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co wydarzy się w perspektywie kilku lat. - Czy to, co dzisiaj nazywamy przesyconym rynkiem, będzie nim za 5 lat? - zastanawiał się podczas konferencji Property Forum Trójmiasto 2014. Dodał jednak, że z pewnym niepokojem obserwuje pęd deweloperów do realizacji kolejnych inwestycji.

Najemcy rządzą rynkiem
Piotr Kowalski, dyrektor zespołu komercjalizacji w Rank Progress, dodał, że dalszy rozwój branży jest całkowicie uzależniony od najemców oraz jakości obiektów handlowych. - Moim zdaniem przesycenie rynku jest chwilowe. Centra handlowe starzeją się, a razem z nimi lokale najemców. Sieci oczekują zatem oferty coraz lepszych powierzchni w obiektach o jeszcze wyższej jakości - tłumaczył Kowalski.

Paneliści dostrzegli pozytywny trend związany z ekspansją sieci detalicznych. - Dziś bardzo szybko rozwijają się polskie sieci handlowe. To oznacza, że w najbliższych latach będą one potrzebowały jeszcze większej powierzchni - dodał przedstawiciel Rank Progress.Leszek Sikora dodał z kolei, że rynkiem rządzą najemcy, ale obecnie cechuje ich większa niż kiedykolwiek chimeryczność. - Decyzja o rozbudowie Galerii Bałtyckiej nie była łatwa. Dziś nie można już z lekkim sercem przystępować do inwestycji. Nawet najlepiej przygotowany projekt, z zebranymi na etapie budowy najemcami, nie oznacza pewnego sukcesu w perspektywie kilku lat - zauważył Sikora.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane