PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Truskawki w hurcie od 3,5 do 7,5 zł. Taniej nie będzie

Autor: PAP 17 czerwca 2011 22:27

Truskawki w hurcie od 3,5 do 7,5 zł. Taniej nie będzie

Truskawki są droższe, niż jeszcze w maju szacowali eksperci. Obecnie kosztują one w handlu hurtowym 3,5-7,5 zł za kilogram. W tym roku owoce te już nie stanieją - oceniła Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zdaniem ekspertki, truskawki są drogie w handlu detalicznym, bo bardzo wysokie ceny oferuje za nie przemysł. W ostatnich dwóch dniach są one skupowane nawet po 4,5 zł za kilogram. Wcześniej przetwórnie płaciły za truskawki 3,5-4,0 zł/kg. "Nawet, gdy w 2003 r. było załamanie produkcji truskawek, nie było tak wysokich cen" - powiedziała Nosecka.

W ubiegłym roku za truskawki do mrożenia przetwórnie płaciły średnio 2,5 zł za kilogram. Zdaniem Noseckiej, w tym roku truskawek jest mniej niż w ubiegłym, gdy uzyskano ich 177 tys. ton. Podkreśliła, że szacunki ekspertów są jednak różne, a chyba najbardziej pesymistycznie tegoroczne zbiory ocenia prof. Eberhard Makosz, według którego wyniosą one tylko 140 tys. ton.

Sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków Barbara Groele przyznała, że ceny skupu truskawek są wyjątkowo wysokie, nie uzasadnia tej wysokości spadek produkcji, można to jedynie tłumaczyć konkurencją między firmami.

Eksperci szacują, że mało będzie także innych owoców m.in. czereśni i śliwek. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku czarnych porzeczek. Wiśni będzie prawdopodobnie niewiele mniej niż w ubr., kiedy zebrano ich 143 tys. ton, ale będą one drogie z powodu dużego zainteresowania tymi owocami przez przemysł przetwórczy. Natomiast w tym roku gruszki i jabłka powinny być tańsze niż w ubiegłym sezonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane