Trwa zacięty spór o Bazar Różyckiego

Autor: gazeta.pl 6 listopada 2013 13:25

W poniedziałek rano na terenie bazaru pojawił się komornik w asyście policji. Próbował dostać się do siedziby Stowarzyszenia Kupców, ale ci na to nie pozwolili. Ostatecznie odstąpiono od egzekucji. Za kilkanaście dni prawie wszystkie strony konfliktu mają usiąść do stołu na kolejne rozmowy - czytamy w gazeta.pl.

Prawa do terenu roszczą sobie przynajmniej cztery podmioty. Pierwszy to kupcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kupców Warszawskich Bazaru Różyckiego. To ich wiaty chce z terenu przy Targowej wyrzucić ratusz (to drugi gracz). Wygrał w sądach i nasłał komornika, ponieważ kupcy od kilku lat zajmują teren bezumownie. Tyle że ci nie wiedzą, z kim podpisać umowę, i wielokrotnie zwracali się do ratusza o wyjaśnienie sprawy. Kolejną stroną jest Spółdzielnia Kupców. W latach 90. zrzeszone w niej było ponad tysiąc osób, ale w 1998 roku władzę przejęło obecne Stowarzyszenie. 11 lat później Spółdzielnia - zredukowana już tylko do 16 osób - wpisała się do ksiąg wieczystych jako 30-letni dzierżawca. Dziś spółdzielnia straszy kupców eksmisją i zajmowaniem prywatnych majątków za bezumowne zajmowanie terenu.

Czwartą stroną sporu są spadkobiercy dawnych właścicieli, choć i oni nie mają wspólnego stanowiska. To cztery rodziny rozsiane po całym świecie. Formalnie decyzja o zwrocie 2/3 terenu bazaru (1/3 jest bez roszczeń) zapadła już w 2011 roku, ale do tej pory formalnego przekazania nie było. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spadkobiercy nie chcą tego zrobić właśnie ze względu na chaos prawny gruntu i liczą, że ratusz wyjaśni sprawę.

To ostatnia tak duża działka (prawie 2 ha) w centrum Pragi, przy głównej ulicy Targowej, kilkaset metrów od otwieranego za rok metra. Od dawna kręcą się wokół niego deweloperzy, były już nawet projekty urbanistyczne stawiające w tym miejscu wieżowce.

Obowiązujący plan miejscowy określa, że na terenie ma zostać zachowana działalność handlowa w typie bazarowym, mają zostać odtworzone historyczne bramy, a nawet słynny syfon reklamowy. Ale plan dopuszcza też w tym miejscu inne funkcje, w tym biura. Likwidacja bazaru wymagałaby zmiany planu - czytamy w gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane