PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Trybunał Konstytucyjny umorzył skargę Kauflandu w sprawie opłat półkowych

Autor: www.dlahandlu.pl 2 września 2015 11:42

Trybunał Konstytucyjny umorzył skargę Kauflandu w sprawie opłat półkowych Kolejna sprawa dotycząca opłat półkowych; fot. shutterstock

28 lipca br. Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie połączonych skarg konstytucyjnych spółki Kaufland Polska Markety o zbadanie zgodności art. 15 ust. 1 pkt 4 o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z Konstytucją.

Skarga została wniesiona w związku z kilkoma wyrokami dotyczącymi Kauflandu i jego kontrahentów.

Poniżej dwa z nich:

W czerwcu 2013 roku Sąd we Wrocławiu zasądził od Kauflandu na rzecz jego kontrahenta - importera i dystrybutora zabawek - kwotę tytułem zwrotu korzyści uzyskanych wskutek czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na pobraniu innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie jego towarów do sprzedaży w sieci Kaufland. Za taką opłatę zostało uznane wynagrodzenie pobrane przez skarżącą za usługę reklamową polegającą na publikacji w gazetce reklamowej ogłoszenia w postaci fotografii towaru znajdującego się w asortymencie kontrahenta. Kaufland wniósł apelację od tego wyroku.

Kolejna sprawa również dotyczyła wyroku z czerwca 2013 r. Sąd we Wrocławiu zasadził od Kauflandu na rzecz jego kontrahenta - sprzedawcy i dystrybutora produktów mlecznych pochodzących od różnych producentów - kwotę tytułem zwrotu korzyści uzyskanych wskutek czynu nieuczciwej konkurencji, polegającego na pobraniu innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży. Za taką opłatę zostało uznane wynagrodzenie za reklamę produktów kontrahenta w gazetce reklamowej sieci oraz za usługi logistyczne, polegające na rozwożeniu przez sieć towarów z jej centralnych magazynów do poszczególnych sklepów sieci. 

Na podstawie zarządzeń Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2014 r. skargi konstytucyjne zostały połączone do wspólnego rozpoznania pod sygnaturą akt SK 22/14 ze względu na ich tożsamość przedmiotową i podmiotową.
Wszystkie skargi zawierają podobne uzasadnienia.

 • J 2015-09-02 15:08:48

  "Kolejna sprawa również dotyczyła wyroku z czerwca 3013 r."  Spore wyprzedzenie, myślałem że polskie sądy działają powoli.

 • herbatnik 2015-09-02 15:03:11

  No to chociaż TK myśli o polskich producentach, bo rząd ma ich głęboko gdzieś. Nawet ordery dla Biedronki i darmową reklamę załatwia..

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane