PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Trybunał Sprawiedliwości UE: Produkty o nazwie 'masło' musi zawierać 80 proc. tłuszczu

Autor: PAP 18 października 2012 18:18

Nie można wprowadzać do obrotu produktów mlecznych ze słowem "masło" w nazwie, jeśli nie spełniają one unijnych kryteriów określonych dla masła - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczyła sprzedawanego w Czechach "pomazánkov,go másla", czyli masła do smarowania. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej z 22 października 2007 r. o wspólnej organizacji rynków rolnych produkt można nazwać masłem, gdy spełnia ściśle określone kryteria: musi zawierać od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego, nie więcej niż 16 proc. wody i nie więcej niż 2 proc. suchej masy beztłuszczowej mleka.

Tymczasem według ustaleń Komisji Europejskiej, choć "pomazánkov, máslo" jest produktem podobnym do masła, to w jego skład wchodzi tylko 31 proc. tłuszczu, sucha masa może stanowić nawet 42 proc., a zawartość wody sięgać 58 proc. Komisja wniosła zatem do Trybunału Sprawiedliwości UE (zwanym potocznie Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości) skargę przeciwko Republice Czeskiej, zarzucając jej uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego Unii.

18 października 2012 r. Trybunał orzekł (sygn. C-37/11), że Republika Czeska uchybiła ciążącym na niej zobowiązaniom wynikającym z rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków rolnych. Jego zdaniem czeski produkt faktycznie nie miał ustalonych w rozporządzeniu cech, które pozwalałyby na wprowadzenie go do obrotu pod nazwą "masło".

W Polsce produkcję masła regulują - poza przepisami unijnymi - ustawa z 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. O wystawienie certyfikatu dla masła może się zwrócić tylko przedsiębiorca wpisany do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców w Agencji Rynku Rolnego. Niezbędne informacje zawiera też zarządzenie prezesa Agencji Rynku Rolnego z 24 marca 2011 r. (nr 43/2011/Z).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane