PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Trzeci kwartał najbardziej udanym dla Rank Progress

Autor: www.dlahandlu.pl 15 listopada 2012 10:49

Ponad 36 mln zł zysku netto wypracował w trzecim kwartale 2012 roku Rank Progress. Legnicki deweloper ruszył w tym czasie z trzema nowymi inwestycjami.

Legnicka spółka rozpoczęła w tym czasie trzy inwestycje: w Chojnicach, Pile i Grudziądzu. Dzięki temu, jeden z największych deweloperów komercyjnych w Polsce zanotował 36,03 mln zł zysku netto.

- Na zysk, jak zwykle, decydujący wpływ miały dwa czynniki: kurs euro i postępy w projektach inwestycyjnych. W zakończonym kwartale kurs był dla nas po raz kolejny niekorzystny i gdyby nie to, nasz wynik mógłby być znacznie wyższy. Rozpoczęliśmy jednak trzy z planowanych przez nas inwestycji, co pozwoliło przeszacować je do wartości godziwej i rozpoznać w zysku - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Rank Progress. Według wyliczeń spółki, każda zmiana kursu euro złoty o 1 proc. w górę lub w dół powoduje wzrost lub spadek zysku netto na poziomie około 2,6 mln zł.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, należące do spółki nieruchomości są wyceniane i przeszacowywane w euro, co rozpoznawane jest na bieżąco w zysku netto. Spółka raportuje jednocześnie wyniki finansowe w złotówkach, co powoduje, że zmiana kursu euro złoty wpływa bezpośrednio na wykazywany wynik netto, nawet jeśli faktyczna wartość nieruchomości się nie zmieniła.

-  Warta podkreślenia jest stabilna sytuacja finansowa Rank Progress oraz zdolność do generowania wysokich nadwyżek gotówkowych. Dodatnie przepływy finansowe netto spółki na koniec września 2012 wyniosły 20,4 mln zł. - Posiadane wolne środki pieniężne pozwalają nam spokojnie planować realizację kolejnych inwestycji. Co więcej nasze zadłużenie jest na bardzo niskim poziomie. Dzięki temu bez problemu możemy uzyskać finansowanie dłużne na ich finansowanie - mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress. Stopa zadłużenia ogólnego spółki spadła w III kwartale 2012 w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej o 2 pkt. proc. i wyniosła tylko 47,7 proc. Poziom zobowiązań krótkoterminowych spadł aż o 66 proc. ze 111,8 mln do 38 mln zł.

W IV kwartale 2012 r. spółka planuje rozpoczęcie jeszcze jednej inwestycji - parku handlowego w Miejscu Piastowym koło Krosna. Według obecnych założeń w przyszłym roku ruszyć mają projekty w Duchnowie pod Warszawą, Kielcach, Olsztynie i Mielcu.  W całym 2012 roku Rank Progress, zgodnie z oficjalną prognozą, wypracuje 32,7 mln zł zysku netto i 39,4 mln zł przychodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane