PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Trzy organizacje poparły apel o krótszy dzień pracy w Wigilię, ale nie POHiD

Autor: PAP 25 listopada 2010 14:34

Trzy organizacje poparły apel o krótszy dzień pracy w Wigilię, ale nie POHiD

Apel o to, by osoby zatrudnione w handlu pracowały w Wigilię tylko do godz. 14 przedstawił senator PO Jan Rulewski. Pod apelem podpisały się: Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, Polska Izba Handlu oraz Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług.

- Na apel nie odpowiedziała, niestety, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która zrzesza hiper- i supermarkety, dyskonty kapitału międzynarodowego. Wiem, że te sklepy będą do późnych godzin czynne w Wigilię - powiedział inicjator apelu, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara.

 Podkreślił, że apel jest skierowany właśnie do międzynarodowych hiper- i supermarketów, do pracodawców, do prezesów tych spółek przede wszystkim".

Osoby popierające apel chcą, by sklepy w Wigilię zamykano o godz. 14. - Zamknięcie sklepu o godz. 14 nie skutkuje tym, że pracownik wtedy wyjdzie. On dopiero wyjdzie o godz. 15, 15.30 czy nawet 16. Chodzi o to, by ten pracownik o tej godzinie mógł wyjść. Żeby te polskie panie, kobiety mogły przygotować również wieczerzę dla swojej rodziny - powiedział Bujara.

Zaznaczył, że dotyczy to wszystkich pracowników, ale - autorzy apelu - zwracają "uwagę na panie", bo 70 proc. pracowników handlu to są kobiety.

- Uzgodniono między związkowcami, jak i przedstawicielami tych trzech kongregacji, że istnieje możliwość, aby w Wigilię o godz. 14 pracownice - chociaż mężczyźni też są w stanie przygotowywać Wigilię - aby pracownice mogły skończyć pracę już o godzinie 14 - powiedział Rulewski.

Prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Jan Rakowski powiedział, że godzinę 14 uznano za "najwłaściwszą" na zakończenie pracy w handlu 24 grudnia. Jak mówił, kobietom "należy się ten szczególny dzień", by przygotować wigilię.

- Zaapelowaliśmy do naszych przedsiębiorców, handlowców skupionych w kongregacji przemysłowo-handlowej o skrócenie czasu pracy i ten apel - jak na dzisiaj - w miarę jest przyjmowany pozytywnie. W zeszłym roku na nasz apel większość małych i średnich sklepów skupionych u nas zamknęło sklepy - dodał Rakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • olek_01 2010-11-27 14:45:15

  Dogadaj się z Szefem i oboje weźcie urlop na żądanie :-)

 • gość25 2010-11-26 15:42:27

  A ja na zasr...m pasażu w Tesco muszę siedzieć do 16!!O tej godzinie to już powinnam zastawiać stół do kolacji,a nie dopiero kończyć pracę.Mój szef również popiera że do 14 by starczyło,ale nie chce płacić dużej kary za wcześniejsze zamknięcie.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,85

 • Min

  2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane