Tylko 3 proc. Polaków interesuje się porozumieniem TTIP

Autor: PAP 11 kwietnia 2016 19:31

Tylko 3 proc. Polaków wykazuje duże zainteresowanie negocjowanym między UE a USA Transatlantyckim Porozumieniem Handlowo-Inwestycyjnym (TTIP), a 52 proc. o umowie nie słyszało - wynika z ogłoszonego sondażu wykonanego przez TNS na zlecenie ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

48 proc. Polaków słyszało o TTIP. 3 proc. respondentów wykazywało duże zainteresowanie sprawami umowy, 15 proc. interesowało się nimi w niewielkim stopniu, a 30 proc. nie wykazywało żadnego zainteresowania. 52 proc. o porozumieniu nie wie.

Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju Adam Brożek powiedział, że MR opracuje materiały informacyjne, m.in. aby przy TTIP nie doszło do powtórki wydarzeń, jakie miały miejsce podczas prac polskiego rządu nad traktatem ACTA (międzynarodową umową handlową o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi). Przeciw ACTA w styczniu 2012 r. demonstrowano w całej Polsce, doszło też do ataków hakerskich na rządowe strony internetowe.

Według 75 proc. badanych na umowie skorzystają USA, 73 proc. - UE, a dla 67 proc. porozumienie przyniesie też korzyści Polsce. Mniej niż połowa ankietowanych (48 proc.) dostrzega w TTIP korzyści osobiste.

Autorzy sondażu zwracają uwagę, że Polacy w 2016 i 2015 roku w bardzo zbliżony sposób oceniali korzyści, jakie odniosą USA, UE, Polska oraz oni sami po wejściu TTIP w życie. Obecnie - podkreślają - częściej niż przed rokiem dostrzegają pozytywy wynikające z umowy dla UE (więcej o 2 pp. w porównaniu z 2015), dla siebie (więcej o 3 p.p.), niż dla USA (mniej o 2 p.p.).

Respondenci mówili też, komu umowa przyniesie więcej korzyści niż strat: 47 proc. wskazywało na USA, 43 proc. na UE, i po 39 proc. na Polskę, świat i na siebie samych.

Według autorów sondażu osoby z wyższym wykształceniem i dobrze oceniające swoją sytuację materialną pozytywnie mówiły o TTIP. Natomiast osoby zorientowane w temacie uważają, że pozytywne skutki porozumienia przeważą nad negatywnymi w obszarach im najbliższych (czyli przyniosą więcej korzyści Polsce i im osobiście).

Autorzy sondażu podkreślają też, że 46 proc. badanych pozytywnie postrzegało fakt coraz większego powiązania ze sobą gospodarek wielu krajów, a większość z nich ma dobre skojarzenia z terminami "wolny handel" i "globalizacja".

Ankietowani odpowiadali też na pytania związane z różnymi obszarami TTIP. 72 proc. popierało ułatwienia dotyczące wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych (22 proc. "zdecydowanie", 49 proc. "raczej"), 72 proc. opowiedziało się za ułatwieniami w wymianie handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi (15 proc. "zdecydowanie", 56 proc. "raczej"), 71 proc. było za stopniowym znoszeniem ceł w handlu między UE a USA (16 proc. "zdecydowanie", 54 proc. "raczej"), a 69 proc. sprzyjało ułatwieniom dotyczącym inwestycji unijnych w USA i amerykańskich w UE oraz równym warunkom działań dla inwestorów po obu stronach Atlantyku (18 proc. "zdecydowanie", 50 proc. "raczej").WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane