Uczestnicy V FRSiH: Tylko wspólne działania producentów i handlu pomogą oprzeć się recesji

www.portalspozywczy.pl 15 października 2012 13:20

Znaczenie marek własnych sieci handlowych dla producentów to jeden z głównych wątków, jaki poruszali uczestnicy inauguracyjnego panelu „Przemysł spożywczy, rolnictwo, handel - sektory, które uratują polską gospodarkę?", jaki odbył się podczas V Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Paneliści apelowali także o wspólne działania w ramach producentów, przetwórców i handlu, by utrzymać wewnętrzny popyt na dobrym poziomie, co pozwoliłoby rodzimej gospodarce nadal opierać się recesji.

V Forum Rynku Spożywczego i Handlu oraz panel inauguracyjny otworzył minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jego zdaniem, rolnictwo, przetwórstwo, handel i cały kompleks gospodarki żywnościowej jest jednym z filarów polskiej gospodarki i wyznacznikiem co do rozwoju gospodarczego naszego kraju na następne pokolenia.

- W naszej gospodarce nie ma większej nadwyżki w handlu zagranicznym jak w artykułach spożywczych. Za 2011 rok było to 2,6 mld euro, a w tym roku wszystko wskazuje na to, że dojdziemy do nadwyżki 3 mld euro. To świadczy o tym, że mamy znakomite surowce i przetwórstwo. Nasza żywność cieszy się dobrą renomą na świecie - mówił minister rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że polska żywność zdobywa nowe rynki. Jak ocenia, jest to wynik współpracy producentów rolnych i przetwórców. Jego zdaniem, za sukcesem eksportowym stoi też zmodernizowany sektor przetwórczy, który pod względem nowoczesności, w wielu branżach wyprzedza kraje 15-tki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, nakłady budżetu, zarówno krajowego, jak i unijnego, będą wyższe o około 9 proc. To stwarza dobre perspektywy na przyszłość. - Sektor rolny stabilizuje sytuację gospodarczą w Polsce, także jeśli chodzi o miejsca pracy. Moim zdaniem, taka sytuacja utrzyma się w przyszłym roku i jeszcze przez wiele lat - ocenia minister rolnictwa.

Minister wymieniał także elementy w łańcuchu dostaw, które wymagają poprawy i dalszej pracy. Jego zdaniem, największe rezerwy jeśli chodzi o producentów rolnych tkwią w konsolidacji, we współpracy między drobnymi producentami i w łączeniu w grupy producenckie. Kolejny taki element to współpraca handlu w producentami. - We współpracy producentów, przetwórców i handlowców są jeszcze niewykorzystane możliwości. Będziemy szukać nowych rozwiązań - podkreślił Stanisław Kalemba.

Producenci i przetwórcy apelowali podczas dyskusji o ustawowe ograniczenie udziału marek własnych w sieciach, przedstawiciele sektora handlowego wskazywali natomiast na to, iż marki własne mogą być szansą rozwoju dla sieci franczyzowych.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,22

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9701

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane