PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Udziałowiec Empiku zarobił 70 mln euro

Autor: pr, dlahandlu.pl 21 kwietnia 2015 09:23

W 2014 roku łączna zagregowana wartość aktywów spółek portfelowych Penty wzrosła do 6,7 mld euro. Zgodnie z zaudytowanymi wynikami finansowymi - zysk netto Penty wyniósł 70 mln euro. W ubiegłym roku Penta zainwestowała łącznie 330 mln euro w akwizycje nowych projektów, jak również rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Łączna wartość inwestycji na rynku polskim wyniosła 100 mln euro.

Penta umocniła swoją pozycję w segmencie ochrony zdrowia poprzez dokonane akwizycje: sieci aptecznej Apteka Mediq w Polsce, trzech sieci aptecznych w Czechach, trzech szpitali lokalnych i polikliniki na Słowacji. Jednocześnie Penta rozpoczęła działalność na rynku nieruchomości w Polsce i realizuje już pierwszy projekt biurowy w Warszawie. Ważnym krokiem w rozwoju portfolio inwestycyjnego grupy Penta było rozpoczęcie działalności na rynku mediów. Jesienią 2014 roku Penta zainwestowała w słowackie spółki medialne, m.in. 7 PLUS, a.s., Centrum Holdings, TREND Holding, s.r.o. i Petit Press, a.s.

Penta rozwija aktualnie na rynku polskim 7 projektów inwestycyjnych, w tym trzy spółki notowane na GPW w Warszawie. Polskie portfolio Penty stanowi ponad 20% łącznej wartości aktywów grupy:
- Iglotex – lider na rynku dystrybucji i produkcji produktów mrożonych,
- Grupa EM&F – notowany na GPW w Warszawie, wiodący dystrybutor produktów z kategorii: media, rozrywka, artykuły dziecięce, kursy językowe, kosmetyki, odzież i obuwie sportowe w kanale tradycyjnym i internetowym (m.in. sieci handlowe Empik i Smyk, szkoły językowe Speak Up i empik school),
- EMC Instytut Medyczny – notowany na GPW w Warszawie, największy prywatny właściciel sieci szpitali i przychodni na polskim rynku usług medycznych,
- Fortuna Entertainment Group – notowany na GPW w Warszawie i BCP w Pradze, lider na rynku zakładów sportowych,
- Dr.Max – druga największa sieć apteczna w Polsce,
- Clar Systems – wiodący dostawca usług w zakresie facility management,
- Projekt biurowy w Warszawie o łącznej powierzchni najmu brutto 24.500 m2.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników finansowych w ubiegłym roku. Odzwierciedlają one udaną transformację Penty z funduszu typu Private Equity w długoterminowego inwestora strategicznego. Spośród naszych 16 spółek portfelowych - 12 firm odnotowało ponadprzeciętne  wzrosty versus rynek. Osiągnięty wzrost wartości godziwej aktywów Penty został osiągnięty głównie dzięki znaczącej poprawie efektywności kluczowych spółek z portfolio, a nie nowym akwizycjom. Cieszę się, że Penta ma mocne podstawy do dalszego rozwoju jako solidny i godny zaufania partner dla pracowników  w naszych spółkach portfelowych i naszych klientów - powiedział Jaroslav Haščák, partner zarządzający Penta Investments.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane