Ujemne wskaźniki koniunktury dotyczą gospodarstw domowych i rolnictwa

Autor: PAP 7 maja 2015 09:02

Barometr IRG SGH w II kwartale 2015 r. poprawił się, na gospodarkę zaczynają mieć pozytywny wpływ czynniki sezonowe - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"W II kwartale 2015 wartość barometru IRG SGH zwiększyła się, ale nadal pozostaje ujemna. Gospodarka wchodzi w okres pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Mimo to przewidywania przedsiębiorców na kolejne miesiące są dość pesymistyczne. Gospodarka w dalszym ciągu odczuwa negatywne skutki napiętej sytuacji politycznej" - komentuje IRG SGH.

Wartość barometru IRG SGH wynosi -4,7 pkt. W ciągu kwartału wartość barometru zwiększyła się o 12 pkt.

"Tę zmianę należy uznać za typową o tej porze roku, wynikającą z pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Obecna wartość barometru jest o 7 punktów wyższa od średniej dla tego okresu. Poprawa koniunktury w ciągu kwartału widoczna jest we wszystkich badanych obszarach, poza transportem. Największe przyrosty wartości wskaźników koniunktury odnotowano w sektorze bankowym, budownictwie, przemyśle przetwórczym i gospodarstwach domowych" - napisano.

Z kolei ujemne wartości wskaźników koniunktury utrzymują się w rolnictwie, transporcie i gospodarstwach domowych.

"W bieżącym kwartale będzie utrzymywało się pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych, co powinno zapewnić poprawę koniunktury. Utrzymuje się jednak duża ostrożność przedsiębiorców i gospodarstw domowych w prognozach na najbliższą przyszłość. Przewidywania te są bardziej pesymistyczne niż zwykle o tej porze roku" - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane