PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

UOKiK: Były sygnały o problemach w kwestii kształtowania ceny masła

Autor: dlahandlu.pl 12 października 2017 13:48

UOKiK: Były sygnały o problemach w kwestii kształtowania ceny masła Fot. Shutterstock.com

Postępowania dotyczące znacznego wzrostu cen masła i działań sieci handlowych jest na bardzo wstępnym etapie. Pierwsze wnioski pojawią się najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku – powiedział dziennikarzom po konferencji Piotr Adamczewski, dyrektor delegatury UOKiK w Bydgoszczy.

Zaznaczył, że w tej sprawie nie ma żadnych przesłanek, że doszło do zmowy cenowej i UOKiK nie będzie prowadzić postępowania pod tym kątem.

- Mieliśmy sygnały, iż w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami zajmującymi się sprzedażą detaliczną a dostawcami masła doszło do pewnego tarcia na linii kształtowania ceny. Nie jesteśmy regulatorem cenowym, ale sądzimy, że może dochodziło do innych zachowań, które mogłyby podpadać pod zakres naszych kompetencji i chcemy to sprawdzić – powiedział Piotr Adamczewski.

Przypomnijmy, że UOKiK prowadzi 12 spraw z zakresu przewagi kontraktowej, między innymi bada kwestię znacznego wzrostu cen masła. Pod tym kątem sprawdza działania znaczących sieci handlowych, takich jak: Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska.

Postepowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy. Urząd wystąpił do właścicieli sklepów o przesłanie korespondencji z dostawcami masła. W tej chwili oczekuje na odpowiedzi. Zdaniem UOKiK, po analizie przesłanych materiałów będzie można ustalić mechanizmy kształtowania stawek za masło oraz sprawdzić, czy sieci handlowe nie wykorzystują silnej pozycji negocjacyjnej do wpływania na wysokość cen.
Piotr Adamczewski podkreślił, że UOKiK zamierza wszczynać postępowania „z urzędu”, aby zachować swobodę przedsiębiorców, którzy zgłaszają jakieś problemy. - Widzimy, że czynnik strachu jest bardzo silny, dlatego chcemy go redukować. Nie będziemy udostępniali informacji o tym, co jest przedmiotem zawiadomienia – powiedział Adamczewski.

Dodał, że wymienione sieci zostały wybrane do wszczęcia postępowania, ponieważ urząd „przyjął pewna próbę badawczą”. Jak tłumaczył, chodzi o to, by badanie pokazało pewien ogląd rynku.

- Postępowania są na wstępnym etapie. Myślę, że pierwszych wniosków możemy spodziewać się w pierwszym kwartale przyszłego roku - powiedział.

Przeczytaj także:

UOKiK sprawdza działania największych sieci w Polsce, pod kątem wzrostu cen masła

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  17,99

 • Śr

  14,19

 • Min

  9,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane