UOKiK: ewentualna zgoda na połączenie Orlenu z Lotosem będzie warunkowa

Autor: IAR 6 marca 2018 18:05


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że ewentualna zgoda na połączenie Orlenu z Lotosem będzie wymagała sprzedaży części stacji paliw. Pod koniec lutego PKN Orlen podpisał list intencyjny w sprawie rozpoczęcia przejmowania minimum 53 procent akcji Grupy Lotos. List podpisano z Ministerstwem Energii, które reprezentuje Skarb Państwa.

Prezes UOKiK-u Marek Niechciał powiedział IAR, że jeśli spółki dostaną zielone światło na połączenie, będzie to zgoda warunkowa. Wyjaśnił, że istnieją miejscowości, w których są dwie stacje benzynowe, przy czym jedna należy do Orlenu, a druga do Lotosu. Po połączeniu obie należałyby do jednej firmy, co mogłoby skutkować wzrostem cen paliw.

Dlatego w takich przypadkach jedną stację trzeba będzie sprzedać. Marek Niechciał dodaje, że o połączeniu spółek nie powinien decydować UOKiK, ale Komisja Europejska. Wyjaśnia, że przemawia za tym wielkość obrotów Orlenu, a także zasięg działania wykraczający poza obszar Polski.
Po ogłoszeniu decyzji minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że prace nad połączeniem Orlenu i Lotosu mogą potrwać ponad rok. Grupa Kapitałowa PKN Orlen jest liderem na rynku paliw i energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,70

  • Śr

    5,19

  • Min

    3,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8529

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane