PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

UOKiK: Konsumenci błędnie uważają, że podnoszenie cen fajerwerków przed Sylwestrem jest niedozowolone

Autor: dlahandlu.pl/UOKiK 8 stycznia 2013 13:47

Aż 77 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że konkurencja daje konsumentom większy wybór i lepszą jakość dóbr, wynika z przeprowadzonych na zlecenie UOKiK najnowszych badań TNS Polska.

Zmowy cenowe w świetle obowiązującego prawa w Polsce są nielegalne. Tylko jedna trzecia badanych ( 34 proc.) udzieliła poprawnej odpowiedzi. Połowa Polaków uważa, że ustalenie przez kilku sprzedawców takiej samej ceny na ten sam produkt jest legalne.14% respondentów miało problem z odpowiedzią na to pytanie.

Zdecydowana większość Polaków (77%) słusznie uważa, że konkurencja na rynku daje większy wybór i lepszą jakość dóbr. Ponadto 62 proc. ankietowanych słusznie zauważyło, że niekorzystne dla naszych portfeli i niezgodne z prawem będzie ustalenie przez sprzedawców choinek jednej ceny za świerk srebrny. Niestety jednocześnie aż 50 proc. respondentów stwierdziło, że podniesienie ceny przez sprzedawcę fajerwerków przed sylwestrem jest niedozwolone. Tymczasem jest to działanie legalne (co prawidłowo wskazało 39 proc. badanych), ponieważ przedsiębiorcy mają prawo samodzielnie kształtować ceny, a zabronione jest wspólne ich ustalanie z innymi przedsiębiorcami. 

Ten sam produkt może mieć różne ceny w zależności od sklepu, ponieważ w gospodarce wolnorynkowej sprzedawcy ustalają ceny sprzedawcy w oparciu o własny rachunek ekonomiczny. Blisko połowa badanych (48%) udzieliła poprawnej odpowiedzi na pytanie czy książka tego samego autora może mieć różne ceny w różnych sklepach. Odmiennego zdania jest 39% respondentów, którzy uważają, że powinna ona być identyczna, a 13% ma trudności z odpowiedzią na to pytanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane