PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

UOKiK nie zajmie się sprawą pożyczek udzielonych Grupie Schwarz

Autor: www.dlahandlu.pl 27 lipca 2015 11:51

UOKiK nie zajmie się sprawą pożyczek udzielonych Grupie Schwarz fot. shutterstock

Kilka dni temu informowaliśmy, że władze handlowej „Solidarności” chcą aby UOKiK zbadał sprawę pożyczek udzielonych Grupie Schwarz (właściciel sieci Lidl i Kaufland) przez Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Biuro prasowe UOKiK poinformowało, że "pożyczki czy inne formy dofinansowania pochodzące z EBOiR nie stanowią pomocy publicznej. W związku z tym nie są one przedmiotem monitorowania przez Prezesa UOKiK".

W odpowiedzi biura prasowego na pytania serwisu dlahandlu.pl czytamy: "Pożyczka długoterminowa udzielona Grupie Schwarz na rozwój działalności sieci sklepów Kaufland w Polsce oraz sklepów Lidl w Rumunii i Bułgarii udzielona została przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. EBOiR jest międzynarodową instytucją finansową, która promuje rozwój sektora prywatnego w państwach, w których urzeczywistniana jest demokracja wielopartyjna, pluralizm oraz gospodarka rynkowa. Celem działalności EBOiR jest przyspieszenie zmian strukturalnych w krajach przeprowadzających transformację po upadku komunizmu.

Jednym z zadań Prezesa UOKiK jest monitorowanie pomocy publicznej udzielanej w Polsce. Pomoc publiczna jest to selektywne wsparcie udzielone przez państwo lub ze środków państwowych, które stanowi korzyść dla przedsiębiorcy, zakłócającą lub grożącą zakłóceniem konkurencji i mającą
wpływ na wymianę handlową w UE.

Biorąc pod uwagę, że władze polskie nie mają wyłącznej kontroli nad środkami pochodzącymi z EBOiR oraz nie określają warunków udzielania wsparcia w ramach tych środków (są one określane w bilateralnej umowie między EBOiR a pomiotem aplikującym o ich przyznanie), należy stwierdzić, że środki pochodzące z EBOiR nie są środkami publicznymi w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Pożyczki czy inne formy dofinansowania pochodzące z EBOR nie stanowią zatem pomocy publicznej. W związku z tym nie są one przedmiotem monitorowania przez Prezesa UOKiK" - napisano w odpowiedzi biura prasowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • mickey mouse 2015-08-05 10:57:02

  niestety na naszych oczach i przy obojętności upupionych urzędników dokonuje się kolejny rozbiór - pozostaną tylko granice narysowane na papierze i w sercach euro-narodu jestem Polakiem i w Polskę wierzę.

 • Jeszcze Polak 2015-07-27 18:53:34

  Z zestawienia zamieszczonego dziś na tym portalu wynika, że w Gdańsku na 88 dużych sklepów spożywczych jest 13 ... polskich, tak - polskich, a urzędnicy UOKiKu, którym płaci polski podatnik ...siedzą i zawijają w sreberka (papier) głupotki w stylu gdzie zamknąć Reala (nazwać go Schiever)... i tym podobne banialuki.

 • wielbiciel uokiku 2015-07-27 12:49:57

  Norweski sąd zajął się sprawą oszustwa w Polsce w klubie Cocomo i kazał oddać na rzecz Norwega 130 tysięcy.  Polski urząd nie zajmie się sprawą.]

  Jedyną możliwością jest skierowanie sprawy poza Polskę.

  Albo poczekać, aż zeżrą wszystkie ośmiorniczki i przyjdzie nowa uczciwsza władza.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane