PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

UOKiK odrzuca wniosek PIH o dokonanie kontroli sieci Biedronka

Autor: portalspozywczy.pl 16 listopada 2011 15:46

UOKiK odrzuca wniosek PIH o dokonanie kontroli sieci Biedronka

10 listopada Polska Izba Handlu zwróciła się do UOKiK z prośbą o wyjaśnienie pisma w którym Urząd rozstrzyga i odrzuca bez wszczęcia sprawy wniosek Izby odnośnie sieci Biedronka. Organizacja wnioskowała o dokonanie kontroli w zakresie przestrzegania art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z zapytaniem czy nie jest nim ograniczenie dostępności nabywania od producentów przez firmy handlowe towarów spożywczych w specyficznych gramaturach dostępnych jedynie dla tej sieci.

Przypomnijmy, sprawa zaczęła się w czerwcu bieżącego roku, kiedy Polska Izba Handlu ustaliła, że istnieje cała lista markowych towarów, które w unikalnych gramaturach sprzedawane są wyłącznie na potrzeby koncernu Jeronimo Martins - czyli do sklepów Biedronka.

"Znane wszystkim konsumentom m.in. napoje, przetwory nabiałowe, słodycze, piwo rozpoznawalnych marek dostępne są w niestandardowych gramaturach jedynie w sklepach Biedronka - inne sieci handlowe nie mogą ich kupić aby udostępnić je swoim klientom. Próby ich nabycia w kilkudziesięciu udokumentowanych przez Polską Izbę Handlu przypadkach skończyły się niepowodzeniem - odmową sprzedaży, uzasadnioną zazwyczaj słowami „to jest towar dla Biedronki" - w najlepszym przypadku a i takich sytuacji było zaledwie kilka na ponad pięćdziesiąt prób zakupu, zaproponowane przez producentów warunki zakupu tych niestandardowych gramatur były na tyle niekorzystne, ze uniemożliwiały ich sprzedaż po cenach choćby zbliżonych do tego co oferuje Biedronka, nawet przy nie naliczaniu marży..." - czytamy w komunikacie PIH.

Na 24 sierpnia 2011 sprawa trafiła do UOKiK, a 30 sierpnia 2011 Polska Izba Handlu informowała media o odkryciu tego procederu i wniosku do UOKiK. UOKiK, który po półtora miesiąca w piśmie z 13 października 2011 zajął stanowisko iż „nie znaleziono podstaw do wszczęcia postępowania" - ale sprawę de facto rozstrzygnął. Kolejną tajemnicą pozostaje: Na jakiej podstawie UOKiK sformułował tezę, cyt. „(...) przedmiotowe porozumienia zawierane przez Jeronimo Martins z dostawcami nie skutkują ograniczeniem konkurencji na rynku sprzedaży tych dóbr również ze względu na fakt, iż gwarantują one Jeronimo Martins wyłączność dostaw produktów jedynie w określonych gramaturach", pomimo, że UOKiK nie zapoznał się z treścią porozumień - a przecież posiadane przez Polską Izbę Handlu dowody właśnie jasno wskazują, że sieciom innym niż Biedronka wprost odmawiano sprzedaży towarów w określonych gramaturach" - czytamy dalej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • lolo 2011-11-21 16:44:47

  Promujcie o

 • GOSC 2011-11-17 18:19:28

  Puki co żyjemy w POLSCE i należy wspierać rodzime firmy , które płacą podatki w naszym kraju a nie lobbowac portugalczyków INFINUMcu.

 • aSIA 2011-11-17 14:16:41

  "..." bzdura!

  Widać że nie masz pojęcia o handlu Biedronki.

  Biedronka ma produkty, których w opakowaniu jest więcej, niż normalnie, a cena zwykle jest standardowa i tym wygrywa.

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,69

 • Śr

  6,13

 • Min

  4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane