PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

UOKiK: Promocyjne ceny i "gratisy" to najczęstsze sposoby naciągania klientów

Autor: Newseria.pl 27 grudnia 2013 09:31

Promocyjne ceny i "gratisy" to najczęstsze sposoby naciągania klientów, także przed bożonarodzeniowymi zakupami. W tym okresie 10 proc. skarg, które trafiają do UOKiK-u, dotyczy właśnie tego problemu. Klienci skarżą się również na to, że sklepy nie przyjmują zwrotów zakupionych towarów, ale - jak przypomina Urząd - to zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy.

- Co roku trafia do nas ok. 10 proc. spraw, które dotyczą głównie problemów z tzw. promocjami świątecznymi. To są głównie wprowadzenia w błąd, gdzie wydaje się, że konsument płaci znacznie mniej za pakiety świąteczne, ponieważ dostaje coś w "gratisie", coś jest większe niż zazwyczaj, a tak naprawdę opakowanie zewnętrzne jest większe, ale w środku jest znacznie mniej albo tyle samo. Albo sprzedawcy przekreślają wyższą cenę, ale w wielu przypadkach okazuje się, że ta przedświąteczna stawka nigdy nie obowiązywała - mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W takiej sytuacji warto zgłosić sprawę do Inspekcji Handlowej. Po kontroli promocji zastrzeżenia wzbudziło 7 proc. ze sprawdzonych 2477 produktów. Fałszywe promocje można też zareklamować, na takich samych zasadach jak pozostałe produkty.
Nietrafiony prezent można oddać, ale nie we wszystkich sklepach.
- Jeśli Święty Mikołaj nie umówił się ze sprzedawcą, że będzie można wymienić lub zwrócić w określonym terminie niechciany prezent, to nie można tego zrobić - przestrzega Małgorzata Cieloch.
Tak jest w przypadku zakupów w tradycyjnych sklepów. Nawet jeśli klient ma paragon, ale chce zwrócić albo wymienić towar, a nie go zareklamować, nie ma takiego prawa. Wyjątkiem są sklepy, które stosują "dobry obyczaj" i dają możliwości zwrotu towaru w określonym terminie z dobrej woli. Wówczas zwracana rzecz najczęściej musi być opakowana i ometkowana. Zwykle nie można zwrócić przedmiotów osobistego użytku, jak bielizna.
Natomiast kupującym w sieci przysługuje w tym przypadku więcej praw.
- Wirtualnie jesteśmy chronieni znacznie lepiej niż w sklepach tradycyjnych. Mamy możliwość do namysłu, do zwrotu towaru w ciągu 10 dni od daty zakupu. To jest istotne, ponieważ za datę zakupu w tym przypadku uznaje się dzień fizycznego dostarczenia nam danej rzeczy. Czyli od dnia przyjazdu kuriera liczymy 10 dni i mamy możliwość zwrotu lub wymiany - tłumaczy rzeczniczka.
Z tej możliwości wyłączone są zakupy płyt CD, DVD i programów komputerowych (jeśli opakowanie zostało otwarte) oraz gdy towar kupiony został od innego konsumenta, np. podczas licytacji w serwisie aukcyjnym, a nie w sklepie internetowym. W pozostałych sytuacjach towar należy odesłać sprzedawcy na własny koszt, ale ten musi zwrócić koszty wysyłki. Co więcej, nie trzeba wówczas podawać powodu rezygnacji z zakupu.
Podobnie jest w przypadku coraz popularniejszych tzw. zakupów grupowych. Jeśli osoba obdarowana nie będzie zadowolona z wykonania usługi, można złożyć reklamację do sprzedawcy. Co więcej, od umowy nabycia kuponu można odstąpić w ciągu 10 dni, ale pod warunkiem, że nie zaczęło się go realizować.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marta 2013-12-27 15:20:57

  Ja na te przekreslone ceny nie nabiorę się. Mam określona cenę w głowie za kg danego produktu i nie dam ani grosza więcej. Za pange nie dam wiecej niż 8-9zł , za śledzia solonego do 10zł, za mleko 1l UHT3,2%- 2,39 ,za cytryny do 4zł za kg , za kapustę białą 1zł za kg ,za ziemniaki nie wiecej niz 1zł. Jesli cena jest wyzsza rezygnuje z zakupu. W tym roku udalo mi się kupic cytryny na sok po 4zł.ziemniaki po 80gr za kg. W Realu zaopatrzyłam się w schab bez kości po 12zł z groszami, karczek,mięso od szynki po cenie , którą akceptuję nie biorąc pod uwage ceny przekreślonej.Mięso drobiowe jest zbyt drogie we wszystkich hipermarketach ,poza tymokresowe promocje mięsa drobiowego budza u mnie nieufnośc co do jakości , ponieważ przed promocja ceny sa bardzo wysokie , a jak nie sprzeda sie to po kilku dniach trzeba obnizyc cene. Ja wolę kupowac w ubojni.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane