UOKiK: Unibail-Rodamco może przejąć Arkadię i CH Wileńska jeśli sprzeda udziały w Złotych Tarasach

Autor: dlahandlu.pl 12 lipca 2010 22:04

UOKiK: Unibail-Rodamco może przejąć Arkadię i CH Wileńska jeśli sprzeda udziały w Złotych Tarasach

Unibail-Rodamco, współwłaściciel Galerii Mokotów i Złotych Tarasów może przejąć centra handlowe - Arkadię i Wileńską, o ile do 15 stycznia 2011 r. przestanie "współkontrolować" Złote Tarasy - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że udział łączących się spółek na rynku wynajmowanych powierzchni handlowo-usługowych w dużych galeriach handlowych na terenie aglomeracji warszawskiej jest wyższy od przewidzianych przez ustawę antymonopolową - 40 proc. wiązanych z posiadaniem pozycji dominującej. Zdaniem Urzędu koncentracja ta doprowadziłaby do wzrostu przewagi rynkowej spółki Unibail-Rodamco - obecnie współwłaściciela Galerii Mokotów i Złotych Tarasów w stosunku do najemców. Po połączeniu spółka ta byłaby w stanie oferować najemcom mniej korzystne warunki umów, np. uzależnianie wynajęcia powierzchni w jednym centrum handlowym od wynajmu w innym, zawieranie umów na wyłączność itp.

W wydanej zgodzie warunkowej nałożone przez UOKiK obowiązki dotyczą centrum handlowego Złote Tarasy. Urząd uznał, że spółka zależna Unibail-Rodamco będzie musiała do 15 stycznia 2011 roku wyzbyć się wszelkich praw związanych ze sprawowaniem współkontroli nad centrum Złote Tarasy lub sprzedać je inwestorowi nienależącemu do grupy kapitałowej przejmującego.

Unibail-Rodamco zachowa natomiast uprawnienia podobne do przywilejów udziałowców mniejszościowych, przyznawanych w celu ochrony ich interesów finansowych. Spółka będzie miała więc prawo weta m.in. w sprawie zmian w statucie, kapitale czy likwidacji Złotych Tarasów oraz inwestycji, sprzedaży bądź pożyczek przekraczających 500 tys. euro. Do czasu realizacji warunku Unibail-Rodamco będzie musiał co kwartał składać Prezes UOKiK sprawozdania dotyczące wykonywania praw współwłaściciela Złotych Tarasów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    2,62

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9324

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane