PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

UOKiK wkrótce wyda decyzję ws. przejęcia hipermarketów Real przez Grupę Auchan

www.portalspozywczy.pl 7 grudnia 2013 13:45

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczące przejęcia hipermarketów Real przez Grupę Auchan w Polsce zbliża się do finału. Rozstrzygnięcia można się spodziewać w ciągu kilku tygodni, a nawet najbliższych dni.

- Mamy nadzieję, że postępowanie (ws. przejęcia sieci Real przez Grupe Auchan - red.) zakończy się do końca roku - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dodając, że przez ostatnie miesiące prowadzone były skrupulatne analizy rynku, a strony musiały dostarczyć dodatkowe dokumenty, co spowodowało przesunięcie terminu wydania ostatecznej decyzji UOKiK.
Przypomnijmy, że w sierpniu br. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel powiedziała w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że Urząd "kończy powoli badanie rynku i będzie przechodzić do fazy finalizowania tej sprawy".

Urząd rozpoczął procedury w tej sprawie w marcu 2013 r. roku, gdy przejął dokumenty od Komisji Europejskiej. Prezes wyjaśniła w sierpniu br., dlaczego postępowanie trwa tak długo. - Badamy w tej kwestii wszystkie rynki lokalne, na których obie sieci są obecne. Dużo informacji jest ściąganych zarówno od uczestników koncentracji jak i od ich konkurentów - mówiła prezes UOKiK.
Według ekspertów zajmujących się branżą handlową, Auchan otrzyma od UOKiK warunkową zgodę na przejęcie sklepów Real. Francuski operator będzie musiał sprzedać lub zamknąć kilka, a nawet kilkanaście sklepów.

Gdzie transakcja może napotkać najwięcej problemów? Gdy przeanalizujemy mapę Polski pod kątem sieci sklepów prowadzonych przez Auchan i Real, to nakazem sprzedaży lub zamknięcia może zostać objętych część hipermarketów działających w województwach śląskim (aglomeracja śląska), dolnośląskim, mazowieckim (Warszawa i okolice) i pomorskim (Trójmiasto i okolice).

Real ma w Polsce 54 hipermarkety, czyli dwa razy więcej niż Auchan, który obecnie ma w Polsce 27 dużych sklepów.
W marcu spółka Auchan Polska zgłosiła w UOKiK zamiar przejęcia kontroli nad siecią Real po tym jak w listopadzie 2012 roku Metro Group podpisało z francuską grupą Auchan porozumienie o sprzedaży działalności niemieckiego Reala w Europie Wschodniej za 1,1 mld euro.
Urząd informował w marcu o przejęciu tej sprawy od Komisji Europejskiej. Teoretycznie UOKiK ma około dwóch miesięcy na wydanie decyzji, jednak przy dużych koncentracjach procedury czasami się przedłużają.

Auchan przejmuje aktywności operacyjne i nieruchomości spółki-córki Metro w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Markety Real w Europie Wschodniej będą w przyszłości występować pod marką Auchan. Transakcja sprzedaży obejmuje 91 hipermarketów w tych krajach oraz 13 galerii handlowych w Rosji i Rumunii.
Real w 2011 roku wypracował obrót ponad 2,6 mld euro w tych czterech krajach i zatrudnia tam około 20.000 pracowników. Auchan w tych czterech krajach prowadzi 98 lokalizacji i zatrudnia około 65.000 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ja 2013-12-12 11:23:49

  no nie zgadza sie. Marketów real jest juz 57.

 • Zainteresowany 2013-12-07 19:20:27

  Coś się chyba nie zgadza, bo niedawno na tym portalu przeczytałem, że otwarto 28. Auchan (chyba w Krakowie)i, że zamknięto reala chyba w ch jantar na pomorzu, więc ...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane