UOKiK wprowadza tajemniczego klienta do sklepów

8 czerwca 2015 10:54

UOKiK wprowadza tajemniczego klienta do sklepów Fot. Shutterstock

Koniec zabawy w kotka i myszkę między nieuczciwymi kontrahentami a oszukiwanymi konsumentami. UOKiK wprowadza do gry nową postać - "tajemniczego klienta", który nie tylko będzie kontrolował ale i dokonywał próbnego zakupu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów próbuje diagnozować praktyki sprzedaży na różnych etapach kontraktowania. Czasami jest tak, że przedsiębiorcy łamią prawo na etapie przedkontraktowym, czasami w toku wykonywania umowy a czasami po, na przykład nie realizując uprawnień z tytułu rękojmi.

To co było najtrudniejsze ze strony UOKiK-u to szukanie dowodów na to, że zasady uczciwości kupieckiej, często łamane są właśnie na etapie zawierania umowy. Tutaj to łamanie przepisów i nie przestrzeganie praw konsumentów nie wynika z dokumentów, bo często ten etap zawierania kontraktu nie jest dokumentowany. - Stąd idea, aby móc monitorować ten moment zawierania umowy, czyli jak przebiega komunikacja przedsiębiorcy z konsumentem i czy przypadkiem konsument nie jest wprowadzany w błąd. Pomyśleliśmy, że dobrą instytucją będzie tak zwany „tajemniczy klient”. Byłby to tak naprawdę ktoś , kto przeprowadzałby kontrolę i mógł dokonywać próby zakupu - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

Taki zakup kontrolowany byłby dokonywany przez pracownika UOKiK. Ten pracownik nie będzie mógł absolutnie prowokować przedsiębiorcy. Będzie mógł tylko i wyłącznie monitorować jak przebiega procedura sprzedaży. - Użycie takiego środka musi być proporcjonalne, czyli przewidzieliśmy w projekcie ustawy, że zanim UOKiK podejmie decyzje o skorzystaniu z zakupu kontrolowanego, będzie musiał uzyskać zgodę Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ta procedura będzie mogła być zastosowana w przypadku kiedy zaistnieje prawdopodobieństwo popełnienia praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Takie prawdopodobieństwo może wynikać ze skarg konsumentów lub na przykład z doniesień prasowych - wyjaśnia wiceprezes UOKiK

W przyszłym tygodniu projektem nowelizacji Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów wprowadzającym "tajemniczego klienta" zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Jest szansa że jeszcze w tej kadencji Sejmu Ustawa zostanie uchwalona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b prac. marketu 2015-06-10 03:43:56

    Tak bardzo dobry kierunek tyle że znowu mnożymy etaty i wyręczamy dotychczasowe instytucje kontrolne jak PIH. Racja biurokracja i wiemy jak działają szybko Sądy. Niech UOKiK zewrze szeregi i stanie się b. skuteczny i konsekwentny. Wystarczą te środki i uprawnienia co mają tylko trzeba wsiąść się do roboty!!!

  • Szybki 2015-06-08 20:28:21

    Pomysł świetny, tylko biurokracji za dużo. Jest wysoce prawdopodobne, że jak przyjdzie pytać i czekać na decyzję sądu, czy można dokonać zakupu kontrolowanego, to przedsiębiorca może już z rynku zniknąć albo zmienić zasady działania. I dowodów na nie uczciwą konkurencję jak nie było, tak nie będzie, choć wszyscy się przy tym tak napracują ...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane