UOKiK wprowadza tajemniczego klienta do sklepów

8 czerwca 2015 10:54

UOKiK wprowadza tajemniczego klienta do sklepów Fot. Shutterstock

Koniec zabawy w kotka i myszkę między nieuczciwymi kontrahentami a oszukiwanymi konsumentami. UOKiK wprowadza do gry nową postać - "tajemniczego klienta", który nie tylko będzie kontrolował ale i dokonywał próbnego zakupu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów próbuje diagnozować praktyki sprzedaży na różnych etapach kontraktowania. Czasami jest tak, że przedsiębiorcy łamią prawo na etapie przedkontraktowym, czasami w toku wykonywania umowy a czasami po, na przykład nie realizując uprawnień z tytułu rękojmi.

To co było najtrudniejsze ze strony UOKiK-u to szukanie dowodów na to, że zasady uczciwości kupieckiej, często łamane są właśnie na etapie zawierania umowy. Tutaj to łamanie przepisów i nie przestrzeganie praw konsumentów nie wynika z dokumentów, bo często ten etap zawierania kontraktu nie jest dokumentowany. - Stąd idea, aby móc monitorować ten moment zawierania umowy, czyli jak przebiega komunikacja przedsiębiorcy z konsumentem i czy przypadkiem konsument nie jest wprowadzany w błąd. Pomyśleliśmy, że dobrą instytucją będzie tak zwany „tajemniczy klient”. Byłby to tak naprawdę ktoś , kto przeprowadzałby kontrolę i mógł dokonywać próby zakupu - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska.

Taki zakup kontrolowany byłby dokonywany przez pracownika UOKiK. Ten pracownik nie będzie mógł absolutnie prowokować przedsiębiorcy. Będzie mógł tylko i wyłącznie monitorować jak przebiega procedura sprzedaży. - Użycie takiego środka musi być proporcjonalne, czyli przewidzieliśmy w projekcie ustawy, że zanim UOKiK podejmie decyzje o skorzystaniu z zakupu kontrolowanego, będzie musiał uzyskać zgodę Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ta procedura będzie mogła być zastosowana w przypadku kiedy zaistnieje prawdopodobieństwo popełnienia praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Takie prawdopodobieństwo może wynikać ze skarg konsumentów lub na przykład z doniesień prasowych - wyjaśnia wiceprezes UOKiK

W przyszłym tygodniu projektem nowelizacji Ustawy o Ochronie Konkurencji i Konsumentów wprowadzającym "tajemniczego klienta" zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Jest szansa że jeszcze w tej kadencji Sejmu Ustawa zostanie uchwalona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2015-06-10 03:43:56

  Tak bardzo dobry kierunek tyle że znowu mnożymy etaty i wyręczamy dotychczasowe instytucje kontrolne jak PIH. Racja biurokracja i wiemy jak działają szybko Sądy. Niech UOKiK zewrze szeregi i stanie się b. skuteczny i konsekwentny. Wystarczą te środki i uprawnienia co mają tylko trzeba wsiąść się do roboty!!!

 • Szybki 2015-06-08 20:28:21

  Pomysł świetny, tylko biurokracji za dużo. Jest wysoce prawdopodobne, że jak przyjdzie pytać i czekać na decyzję sądu, czy można dokonać zakupu kontrolowanego, to przedsiębiorca może już z rynku zniknąć albo zmienić zasady działania. I dowodów na nie uczciwą konkurencję jak nie było, tak nie będzie, choć wszyscy się przy tym tak napracują ...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  11,49

 • Śr

  7,06

 • Min

  3,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane