UOKiK wyjaśnia dlaczego wyraził zgodę na transakcję pomiędzy Auchan i Schiever

www.portalspozywczy.pl 18 marca 2015 15:35

UOKiK wyjaśnia dlaczego wyraził zgodę na transakcję pomiędzy Auchan i Schiever

Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl tłumaczy, dlaczego UOKiK wyraził zgodę na sprzedaż przez Auchan ośmiu hipermarketów Real firmie Schiever.

Trzeba spojrzeć na to, jakie kryteria nakreśliliśmy w decyzji warunkowej ze stycznia 2014 r. Tam zostało wyraźnie wskazane, że Auchan ma się wyzbyć kontroli nad hipermarketami Real w Białymstoku, Bielsku-Białej, Czeladzi, Legnicy, Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie oraz Wałbrzychu na rzecz podmiotu, który nie będzie kontrolowany ani współkontrolowany przez Auchan ani żaden podmiot z tej grupy kapitałowej. Dodatkowo nabywca miał dać rękojmię prowadzenia działalności handlowej w tych hipermarketach zgodnej z dotychczasową. Istotną rzeczą jest to, że w tej decyzji zastrzegliśmy sobie prawo do uprzedniej akceptacji tego nabywcy. Decyzje, które wyrażały zgodę na przejęcie wspomnianych sklepów, są konsekwencją akceptacji Schievera jako nabywcy tych hipermarketów. Jest to realizacja warunków wskazanych w decyzji w sprawie konsolidacji Auchan-Real.

Jak wyglądały procedury związane z akceptacją Schievera jako nabywcy ośmiu hipermarketów Real? Czy były inne podmioty zainteresowane przejęciem tych sklepów?

Korespondencja UOKiK z Auchan i Schieverem trwała ok. półtora miesiąca. W tej sprawie było kilka pism. Oczywiście już wcześniej wiedzieliśmy o powiązaniach pomiędzy Auchan i Schiever w Polsce. Wiedzieliśmy, że obie firmy wspólnie poprzez spółkę joint-venture prowadzą centra handlowe i sklepy Auchan. W trakcie procesu akceptacji uzyskaliśmy informacje, że Schiever część swoich sklepów także poza Polską prowadzi pod marką Auchan. Niemniej jednak nie jest to podmiot kontrolowany, czy współkontrolowany przez Auchan. To oznacza, że Schiever należy uznać za podmiot niezależny od Auchan.

Istotne jest to, że po dokonaniu przekształceń własnościowych ma nastąpić rozdzielenie dotychczasowych powiązań między Auchan a Schiever w Polsce. Ten podział zostanie wkrótce dokonany. Zgoda UOKiK na transakcję dopiero otwiera furtkę do przeprowadzenia transakcji. Proces ten może trochę potrwać. Auchan ma czas na spełnienie warunku do połowy sierpnia. Ten termin teoretycznie mijał w lipcu, ale przesunął się, bowiem do niego nie wlicza się okresu postępowania koncentracyjnego związanego z wyzbyciem się sklepów przez Auchan na rzecz Schiever.

Co oprócz powiązań kapitałowych pomiędzy Auchan i Schiever budziło zastrzeżenia UOKiK? Wiemy, że pomiędzy tymi podmiotami oprócz powiązań kapitałowych istnieją także bliskie powiązania personalne. Czy one nie budziły obaw Urzędu?

  • takitam 2015-03-24 10:25:56

    Czuję zapach białych kołnierzyków prawników pomieszany z domieszką strachu straty stołka w uokiku.

  • M. 2015-03-19 08:55:58

    Ta sprawa śmierdzi na kilometr od samego początku. UOKiK miesiącami badał wpływ przejęcia na konkurencyjność rynku, i co? W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej trzy Auchan będą działać praktycznie obok siebie (stare Auchan w Sosnowcu na ul. Zuzanny; nowe Auchan (ex-Real) w Dąbrowie w C.H. Pogoria i (jeszcze) Real w Dąbrowie przy ul. Katowickiej. Sklepów o porównywalnie powierzchni, prowadzonych przez inne sieci na tym terenie brak. Więc o jakiej konkurencji tu mówimy? Teraz okazuje się, że drugi Real w Sosnowcu oraz Real w sąsiadującej z nim Czeladzi kupuje Schiever! Czyli praktycznie rzecz biorąc Auchan. Mamy więc trzy sąsiadujące ze sobą miasta w obrębie których działa 6 sklepów wielkopowierzchniowych, z czego 5 należy bezpośrednio lub pośrednio do Auchan, jeden do Carrefour. To ma być konkurencja na rynku?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane