UOKiK z zastrzeżeniami w sprawie podatku galeryjnego

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 28 lipca 2017 17:47

UOKiK z zastrzeżeniami w sprawie podatku galeryjnego fot. shutterstock

Nierówne traktowanie właścicieli nieruchomości oraz konstrukcja podatku - to nie podoba się Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tzw. podatku galeryjnym, o którym myśli rząd. Zdaniem instytucji może tu wkroczyć Komisja Europejska - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Mieliby go płacić właściciele nieruchomości, w których funkcjonują m.in. centra handlowe, domy towarowe czy sklepy. Zwolnione z daniny byłyby natomiast te budynki, w których mieszczą się urzędy, ministerstwa, sądy czy parlamenty. Podatek nie obowiązywałby bowiem tych podmiotów, które na terenie Polski miałyby nieruchomości warte mniej niż 10 mln zł. To sposób na to, by nowy podatek nie uderzył w rodzimych przedsiębiorców, a raczej w zagraniczne korporacje.

"Wyłączenie spod opodatkowania podmiotów posiadających nieruchomości o niższej wartości, budzi zastrzeżenia pod względem zgodności z prawem pomocy publicznej" - zauważa Urząd. I dodaje, że niektóre firmy byłyby traktowane preferencyjnie. A to "zakłóca konkurencję i może wpływać na handel wewnętrzny między państwami członkowskimi".

Wątpliwości UOKiK budzi konstrukcja podatku. "Podatek ten nie jest zatem podatkiem dochodowym, jak wskazano w uzasadnieniu, lecz podatkiem przychodowym. W tym kontekście warto wskazać, iż Komisja Europejska kwestionowała możliwość wprowadzania przez państwa członkowskie progresywnych podatków przychodowych, jako stanowiących niedozwoloną pomoc publiczną dla przedsiębiorstw o niższych przychodach" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane