UOKiK: Zaczyna obowiązywać ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów

Autor: UOKiK 11 stycznia 2017 09:47

10 stycznia wchodzi w życie ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów działa specjalny punkt kontaktowy udzielający informacji podmiotom, które chcą rozwiązać konflikt polubownie w ramach systemu.

W UOKiK działa punkt kontaktowy udzielający pomocy konsumentom i przedsiębiorcom w sprawach dotyczących pozasądowego rozwiązywania sporów. 

10 stycznia na stronie internetowej UOKiK zaczyna działać rejestr podmiotów uprawnionych do pozasądowego rozwiązywania sporów. Do rejestru będą wpisywane podmioty, które zostaną uprawnione do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.

Z metod pozasądowego rozwiązywania sporu można skorzystać, jeżeli sprzedawca odrzucił reklamację. Sprawa zostanie rozwiązana w ciągu 90 dni od momentu dostarczenia wszystkich informacji podmiotowi, który się nią zajmuje.
Postępowanie powinno być bezpłatne. Jednak podmiot, który będzie rozwiązywał spór, może wprowadzić odpłatność, ale w nieznacznej wysokości.

Gdy przedsiębiorca zgadza się na pozasądowe rozwiązywanie sporów lub zobowiązuje go do tego prawo (jak w przypadku banków), to powinien poinformować o tym na swojej stronie internetowej i we wzorcach umów, które zawiera z konsumentami. Należy podaj nazwę podmiotu, do którego może się zwrócić konsument, by rozwiązać spór. 
Jeżeli przedsiębiorca odrzucił reklamację, zawsze musi poinformować konsumenta o tym, czy zgadza się na rozwiązanie sporu pozasądowo lub czy nie wyraża na to zgody.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane