Ustawa o foliówkach do korekty, bo sieci obchodzą przepisy?

Autor: wnp.pl 12 marca 2018 17:22

Ustawa o foliówkach do korekty, bo sieci obchodzą przepisy? Fot. Shutterstock.com

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje opłata recyklingowa za torby foliowe o grubości poniżej 50 mikrometrów. Szacowano, że z opłaty tej do budżetu państwa może wpłynąć nawet 1,1 mld zł rocznie. Wpływy mogą być jednak dużo niższe, ponieważ część sieci handlowych w prosty sposób obeszła ten przepis.

Opłata recyklingowa dotyczy lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, a więc toreb o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów bez dolnej granicy.

Bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów mogą być wydawane klientom bezpłatnie, ale tylko jeżeli ich użycie jest wymagane ze względów higienicznych lub są oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Część sieci przestało więc stosować reklamówki o grubości od 15 do 49 mikrometrów, a zaczęła stosować torby grubsze, które sprzedają klientom. Mają więc dodatkowe źródło dochodów, a wpływ pieniędzy z opłaty recyklingowej jest mniejszy niż planowano.

- Widać więc, że ustawa nie działa tak jak powinna. Należy ją zmienić i wprowadzić zapis mówiący, że opłatą recyklingową są objęte wszystkie torby foliowe, jeżeli naprawdę chcemy walczyć o zmniejszenie ich ilości na rynku i na serio zadbać o środowisko. W Polsce nie wolno wprowadzać przepisów, które mają choćby niewielką furtkę wyjścia, u nas prawo powinno być proste i jednoznaczne - mówi Andrzej Bartoszkiewicz, autor Systemu EKO AB.

Lider krajowego rynku detalicznego, czyli Biedronka, nie ma w swoich sklepach toreb o grubości od 15 do 49 mikrometrów. Biedronka swoim klientom oferuje jednak kilka rodzajów torebek foliowych. Mocniejsze i grubsze powyżej 50 mikrometrów), w cenie 25 groszy za sztukę i większe reklamówki w cenie 44 groszy za sztukę. Dodatkowo oferowane są bezpłatne cienkie torebki foliowe (o grubości do 15 mikrometrów) na produkty sprzedawane luzem, np. owoce i warzywa, czyli tzw. zrywki. Biedronka przypomina, że już w 2008 r. zrezygnowała z bezpłatnych jednorazowych reklamówek, zastępując je torbami wielokrotnego użytku.

Podobne rozwiązanie stosuje Auchan. Ta sieć obecnie nie ma toreb foliowych o grubości od 15 do 49 mikrometrów, choć stosowała je do końca 2017 r. Wtedy te torby były wydawane bezpłatnie.

Obecnie Auchan ma w sprzedaży dwa rodzaje toreb foliowych o grubości powyżej 50 mikrometrów, ale jak zapewnia biuro prasowe, większość klientów przynosi własne torby wielokrotnego użytku.

Tą drogę poszedł także Lidl. W chwili obecnej klienci Lidla mają możliwość wyboru pomiędzy różnymi rodzajami toreb na zakupy, w tym m.in. wielokrotnego użytku (4,99 zł za sztukę), termicznej i foliowej z uchwytem (44 grosze za sztukę).

Oferowana jest także reklamówka eko (33 grosze za sztukę), reklamówka standard (44 grosze) oraz reklamówka 50 mikronów (25 groszy za sztukę). Dodatkowo, w ramach strefy owoców i warzyw oraz przy odpiekach, można korzystać z bezpłatnych foliówek, o grubości poniżej 15 mikronów.

  • handlowiec 2018-03-13 11:36:48

    Zgadza się. A opowiadanie, że sklepy "znajdują luki" czy "obchodzą przepisy" to zwykły bolszewizm. Firmy działają w ramach przepisów i jeśli te mówią, że opłaty są od toreb poniżej 50 mikrometrów t w czym problem?! Ano w tym, że tu nie chodzi o środowisko tylko o kasę.

  • Torba 2018-03-13 11:24:49

    Pan Bartoszkiewicz plecie bzdury. Nie ma żadnej luki w przepisach. Zmiana ustawyjest transpozycją dyrektywy opakowaniowej z 2015r., gdzie kategorie toreb są jasno zdefiniowane. W myśl tej dyrektywy torby o grubości powyżej 49mikrometrów nie podlegają sankcjom, ponieważ przy tej grubości a) nadają się do ponownego użycia, b) są łatwe do zebrania i recyklingu. Tak naprawdę dużo gorsze są te rozdawane na prawo i lewo siateczki z rolki - ale tego nikt nie zauważa...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane