Ustawa o foliówkach do obejścia?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 31 października 2017 20:32

Jak donosi "Dziennika Gazeta Prawna", przedsiębiorcy znaleźli sposób na obejście przepisów o opłatach za foliówki. W zamyśle ustawodawcy dodatkowa opłata miałaby być doliczana tylko do toreb o grubości "do 50 mikronów", z zastrzeżeniem, że te do 15 mikronów dopłacie nie podlegają.

Pakowanie warzyw, pieczywa czy mięsa w cieniutkie foliowe woreczki nie byłoby więc obciążone dopłatą. Ale kupowanie cienkich toreb przy kasie, tych kosztujących 5-10 groszy, już tak.

Producenci twierdzą jednak, że skoro w przepisie mowa o torbie "do 50 mikronów" wystarczy podnieść grubość tworzywa. W ten sposób reklamówka przy kasie nie musi kosztować dodatkowych 20 gr, a koszt jej wytworzenia byłby odrobinę wyższy niż dziś.

Jeśli te przewidywania się potwierdzą i Polacy nie będą musieli dopłacać do najczęściej kupowanych toreb, to budżet państwa może stracić nawet 1,1 mld zł. Na tyle bowiem szacowano wpływ z tytułu nowej opłaty recyklingowej.

Konieczność wprowadzenia opłaty recyklingowej wynika wprost z dyrektywy unijnej - przed Polską dopłaty do toreb plastikowych wprowadziło już wiele unijnych krajów - m.in. Irlandia, Wielka Brytania oraz Holandia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Ola 2017-11-02 23:57:09

  Powiem tak . Często biegnę do sklepu po jedną czy dwie rzeczy. Nie biorę żadnych siatek , bo przyniosę w ręku. Wcześniej zawsze kupowalam mimo wszystko więcej a teraz skoro platne reklamowki biorę tylko te dwie rzeczy czy jedną . Więcej pieniędzy zostaje w portfelu , bo robię mniejsze zakupy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,45

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane