Ustawa o nieuczciwych praktykach handlowych jest za mało precyzyjna?

12 grudnia 2016 10:22

Idea, która towarzyszyła powstawaniu ustawy jest godna pochwały, ale przygotowane uregulowania mają sporo mankamentów - tak Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, ocenia ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Po zgłoszeniu drobnych poprawek przez Senat wróciła ona do Sejmu i prawdopodobnie będzie przyjęta bez poważniejszych zmian. 

Andrzej Gantner, gość Polskiego Radia 24 podkreśla, że stosowanie dobrych praktyk handlowych jest powszechnie oczekiwane, jednak w ustawie brakuje precyzji.

Wyjaśnia, że w handlu z rolnikami najwięcej problemów występuje na styku rolnik-pośrednik.

- Polskie rolnictwo jest bardzo rozdrobnione i mamy do czynienia z kilkoma tysiącami pośredników - mówi gość PR24. I mówi, że ta ustawa w tym przypadku może nie pomóc rolnikom, przez fakt, że ustawa przez brak precyzji nie wyjaśnia jakie praktyki należy uznać za nieuczciwe.

Handlowcy mogą się bać zawierania umów z małymi podmiotami. Wiążą się one z kwestią wysokich kar przewidzianych w ustawie.

Andrzej Gantner przypomina, że chodzi o kary w wysokości 3 proc. obrotu dla podmiotów powyżej 100 mln zł rocznego przychodu. - I może się okazać, że te podmioty nie znając do końca ryzyka zawieranych umów, będą chciały zawierać umowy tylko z dużymi dostawcami - mówi Gantner. 

- Określenie "dobre obyczaje", których trzeba przestrzegać, wymaga doprecyzowania - podkreśla Andrzej Gantner. - Chcielibyśmy aby przynajmniej stworzyć ramy tego, co nazywamy dobrymi obyczajami w handlu i w tym się poruszać - mówi.

Konkrety są potrzebne biorąc pod uwagę zapowiedzi bardziej liberalnego interpretowania przepisów dotyczących funkcjonowania biznesu. I przypomina, że według zapowiedzi wicepremiera Morawieckiego idziemy w kierunku zasady „ to co nie jest zabronione, jest dozwolone”.

- Mamy ustawę, w które nie wiadomo co jest zabronione, w związku nie do końca wiadomo, co jest dozwolone. A przypomnijmy, że za naruszenia ustawy czekają bardzo poważne kary finansowe - mówi Gantner.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,31

  • Śr

    5,76

  • Min

    3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane