Ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje czasową refundację pensji pracownika

Autor: PAP 24 czerwca 2015 20:48

Czasową refundację części kosztów wynagrodzenia i składek za zatrudnienie pracownika do 30 roku życia przewiduje nowela ustawy o promocji zatrudnienia, którą zajmowali się posłowie. Prace nad dokumentem będą kontynuowane w podkomisji ds. rynku pracy.

Podczas obrad sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To wspólna inicjatywa posłów PO oraz PSL.

"Nowy instrument () polega na refundacji pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia". Refundacja kosztów pracy z tytułu zatrudnienia osoby młodej miałaby obowiązywać przez pierwsze 12 miesięcy, po których pracodawca będzie zobowiązany do utrzymania zatrudnienia pracownika przez kolejne 12 miesięcy.

Na realizację programu zabezpieczone zostanie 3 mld zł z Funduszu Pracy, które są określone w planie finansowym Funduszu na przyszły rok. Zaznaczył jednak, że realny koszt wprowadzenia tego instrumentu wyniesie dla budżetu państwa ok. 1,62 mld zł.

Poseł PiS Stanisław Szwed ocenił, że jest to projekt typowo wyborczy, gdyż o problemie młodych na rynku pracy wiadomo już od dawna, ale dopiero teraz pojawia się taka inicjatywa.

Z kolei Tadeusz Tomaszewski z SLD zastanawiał się, czy projektu nie powinno się rozszerzyć również na osoby powyżej 50 roku życia, gdyż ich sytuacja na rynku pracy też jest trudna.

Wiceminister pracy Jacek Męcina odnosząc się do zarzutów posła PiS przypomniał, że od roku wdrażane są instrumenty (m.in. bony zatrudnieniowe, czy stażowe), które mają poprawić sytuację na rynku pracy i przynoszą "świetne efekty".

Przyznał, że jego resort pozytywnie ocenia projekt, ale część proponowanych rozwiązań należałoby doprecyzować, tak aby "efekty z niego były optymalne".

Podczas obrad komisji poinformowano, że do projektu przedstawiono liczne uwagi i poprawki, m.in. Związku Powiatów Polskich, którymi ma się teraz zająć podkomisja stała ds. rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane