Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom skierowana do Sejmu

Autor: www.dlahandlu.pl 10 sierpnia 2016 12:58

Pod koniec lipca Rada Ministrów przyjęła z autopoprawką projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi  kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt skierowano do Sejmu, upoważniając Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do prezentowania stanowiska Rządu w tej sprawie.

Rada Ministrów postanowiła, że w trakcie prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2017 zostanie dokonana kompleksowa analiza zadań Inspekcji Handlowej oraz  Urzędu Ochrony Konkurencji i  Konsumentów.

Przypomnijmy, na etapie zgłaszania uwag, Henryk Kowalczyk z ramienia Kancelarii Rady Ministrów pisał, że w związku z brakiem szacunków dotyczących liczby handlowców i dostawców, których obroty przekraczają 100 mln zł rocznie oraz ich udziału w sprzedaży produktów spożywczych wątpliwości budzi propozycja zwiększenia zatrudnienia w UOKiK o 40 etatów i w Sądzie UOKiK o 29 etatów. Tę kwestię poruszyło również Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, według projektu ustawy organem właściwym w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes Urzędu będzie mógł nałożyć na dostawcę albo nabywcę karę pieniężną w wysokości nie większej niż 3% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli dostawca albo nabywca, choćby nieumyślnie dopuścił się naruszenia zakazu określonego w art. 6. ustawy. Prezes Urzędu może również nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość do 50 000.000 euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,71

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane