PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ustępujący prezes JM: Moim najwiekszym sukcesem była decyzja o wejściu do Polski

Autor: WPHiI, www.dlahandlu.pl 4 października 2013 09:49

W wywiadzie udzielonym portugalskiemu tygodnikowi Expresso, Alexandre Soares dos Santos decyzję o odejściu z JM uzasadnia potrzebą odnowienia firmy. Odnosząc się do przyszłości, Santos wyraża nadzieję, że JM stanie się dużą spółką międzynarodową, podkreśla jednocześnie, iż firma nie jest na sprzedaż - czytamy

Ustępujący prezes JM wskazuje również, iż plany co do przyszłości JM zakładają ewentualną dywersyfikację działalności spółki - rozważane są inwestycje w rolnictwo, celem zapewnienia odpowiedniej jakości i ciągłości dostaw produktów. Strategia średniookresowa dla JM przewiduje rozbudowę sieci Biedronka w Polsce do poziomu 3 tys. sklepów w 2015 r., wejście do grupy pięciu kluczowych graczy handlu detalicznego w Kolumbii oraz utrzymanie znaczącej pozycji rynkowej w Portugalii za pośrednictwem sieci Pingo Doce.

JM w dalszym ciągu będzie skupiać się na rozwoju działalności międzynarodowej - Soares dos Santos przyznaje, iż jeśli obecność w Kolumbii odniesie sukces, kolejnym rynkiem zagranicznej ekspansji będzie Meksyk. Nowy model zarządzania spółką, wynikający z odejścia Alexandre zostanie uzgodniony i zatwierdzony podczas spotkania zarządu, które zostało zaplanowane na 28 października br. Nowy prezes zarządu ma natomiast zostać wybrany do końca br. podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Grupa JM, której początki sięgają 1792 r. jest dziś trzecią największą firmą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Lizbonie. Większość kapitału grupy - 56,1%, kontroluje rodzinny holding Sociedade Francisco Manuel dos Santos. Na giełdzie rozproszone jest 27,2% akcji, podczas gdy pozostała część znajduje się w rękach inwestorów instytucjonalnych.

Wśród momentów o największym znaczeniu dla działalności JM, Alexandre Soares dos Santos wskazuje na stworzenie sieci Pingo Doce w Portugalii, zakup sieci handlu hurtowego Recheio oraz wejście do Polski, według przedsiębiorcy „kraju słabo rozpoznanego przez Portugalczyków, który stosunkowo niedawno wyszedł z reżimu komunistycznego".

Zapytany o najszczęśliwszy moment w karierze zawodowej, Alexandre Soares dos Santos, drugi najbogatszy Portugalczyk, którego fortunę magazyn Forbes wycenia na 2,3 mld euro, mówi, że było ich dużo, lecz szczególnym powodem jego radości była Polska.

Źródło: (Expresso, Diário Económico, Diário de Notícias, Jornal de Negócios, Vida Económica, Público, RTP Notícias, Sol, Jornal de Notícias, Dinheiro Vivo)

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • pedro 2013-10-04 16:17:54

  No nie dziwię się ,trafił na głupich co mu kabzę nabili...Tylko u nas bardziej kochają obcych niż swój kapitał,a premier i były premier pomogli!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane