PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

VII FRSiH: Dla dalszego rozwoju sektora spożywczego ważna jest współpraca jego uczestników

www.portalspozywczy.pl 15 października 2014 11:52

Dla dalszego rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego zarówno w Polsce, jak i za granicą bardzo ważna jest wpółpraca wszystkich uczestników tego rynku i plan, który może powstać w wyniku wspólnej dyskusji - powiedział podczas panelu inauguracyjnego na VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. Agrobiznesu Banku BGŻ.

Bardzo ważna jest współpraca i wspólna inicjatywa sektora, aby mieć plan, który musi powstać w wyniku dyskusji - powiedział Urbaniak.

- Wydaje mi się, że ważne jest też skoncentrowanie się na kierunkach, gdzie będziemy mogli dalej rozwijać eksport, a kraje takie jak np. Chiny to wrota do tych dalekich. Wejście na rynek, który ma 12 mld konsumentów dla kraju gdzie jest 40 mln obywateli i ok. 100 tys. producentów eksportowych, pokazuje różnice potencjału. A to musi wyjść w wyniku wielowarstwowej dyskusji i w tym względzie jestem coraz większym optymistą - dodał.

- Czyli potrzebujemy większej współpracy i zaufania między sobą - powiedział również.

Podkreślił, że właśnie w ramach dialogu rodzi się pomysł i plan do dalszego działania i rozwiązania problemów stojących przed sektorem rolno-spożywczym w Polsce, a wtedy można realizować jakąś strategię.

Bardzo ważna jest też świadomość konsumenta.

- Na końcu łańcucha jest oczywiście talerz konsumenta, który głosuje przy pomocu widelaca i noża. Właśnie w ten sposób np. polskie towary pojawiły się na rynku brytyjskim, ponieważ znaleźli się tam ludzie, którzy żądali polskich produktów - powiedział Urbaniak.

- Dużo zostało zrobione jeśli chodzi o świadomość konsumenta, ale nie damy rady wypromować jakiejkolwiek marki za granicą, jeśli nie wypromujemy jej wewnątrz kraju. Polski konsument musi być przekonany o jakości naszych produktów - dodał.

Polski sektor rolno-spożywczy to ok. 16 tys. firm. Sektor ten generuje ok. 20 proc. wartości sprzedaży całego krajowego przemysłu, ma 7 proc. udziału w polskim PKB oraz 20 mld zł udziału w eksporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane