VII FRSiH: Mały format ma się w Polsce dobrze

www.portalspozywczy.pl 20 października 2014 10:34

- Europa to królowa dużego formatu. W Europie w roku 1980, jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę wszystkie sklepy na całym kontynencie, 48 proc. należało do małego formatu. Pozostałe 52 proc. to był format duży, czyli hipermarkety i supermarkety. W ciągu następnych 20 lat bardzo dynamicznie wzrastała liczba hipermarketów, największego czyli formatu w Europie, kosztem formatu małego - mówiła podczas VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu Joanna Adamska, Consumer Insight and Shopper Director w Nielsen Company.

- Po roku 2005 możemy powiedzieć, że nic już się za specjalnie nie zmieniło. Zapanowała nuda. Ale Europa nie jest jednolita. Hipermarkety dominują we Francji (56 proc. obrotów handlu) i Wielkiej Brytanii (59 proc.), ale w Polsce generują tylko 16 proc. obrotów sektora - tłumaczyła Adamska.

Jak zauważyła, Polska wiedzie - obok Turcji - prym w Europie pod względem udziału małego formatu w obrotach. W naszym kraju wynosi on 42 proc. (sklepy tradycyjne, rodzinne, plus nowoczesne sieci), podczas gdy w wielu państwach Europy Zachodniej nie przekracza 10 proc.

- Warto sobie zadać pytanie, czy Polska pójdzie śladem krajów z Europy Zachodniej i jak będzie wyglądała przyszłość. Dziś jesteśmy tam, gdzie Europa była 30 lat temu, ale czy będziemy przechodzić te same progi? Który kraj jest wzorcem dla nas? Moim zdaniem istnieje zbyt wiele czynników, aby móc powiedzieć, na kim będziemy się wzorować - oceniła Adamska.

Jak dodała, nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że w Polsce będzie następowała dalsza koncentracja w handlu. Przywołała dane, z których wynika, że między rokiem 2010 a 2013 r. liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 9 proc. W tym czasie hipermarkety urosły w siłę o 10 proc., supermarkety o 25 proc., natomiast mały format skurczył się o 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane