VII FRSiH: W ciągu najbliższych lat polski eksport może wzrosnąć kilkukrotnie

www.portalspozywczy.pl 15 października 2014 21:44

Polski eksport produktów rolno-spożywczych, który w tym roku może sięgnąć 20 mld euro, w ciągu kolejnych lat ma szanse wzrosnąć jeszcze kilkukrotnie - mówił podczas panelu zatytułowanego Made in Pland na VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu Michał Koleśnikow, kierownik wydziału analiz Banku BGŻ.

- Od roku 2004 odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej nastąpił czterokrotny wzrost eksportu - z 5 mld euro w 2004 roku do niemal 20 mld euro w 2013 r. W 2009 roku nastąpiło małe załamanie na skutek kryzysu, ale w każdym innym roku eksport wyraźnie rósł. W ostatnich czterech latach wzrost eksportu wyniósł 50 proc. - dodał Koleśnikow.

Podkreślił, że największym zagrożeniem dla polskiego eksportu w krótkim okresie jest rosyjskie embargo.

Powiedział też, że czynnikami, które sprzyjały wcześniej rozwojowi polskiego eksportu rolno-spożywczego był np. kryzys gospodarczy, ponieważ osłabiła się polska waluta przez co nasze produkty stały się cenowo konkurencyjne. Poza tym tańsze stało się finansowanie działalności i inwestycje, bo spadły stopy procentowe.

Podkreślił, że zwieksza się też udział eksportu rolno-spożywczego w polskim eksporcie ogółem. W roku 2004 eksport produktów rolno-spożywczych stanowił ok. 9 proc. polskiego eksportu ogółem, natomiast w 2013 roku bylo to już 13 proc.

Polski sektor rolno-spożywczy to ok. 16 tys. firm. Sektor ten generuje ok. 20 proc. wartości sprzedaży całego krajowego przemysłu i ma 7 proc. udziału w polskim PKB

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,56

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane