PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Visa: konsumpcja spada po raz kolejny w III kw. 2012 r.

Autor: dlahandlu.pl 20 grudnia 2012 12:11

Wydatki konsumpcyjne w Unii Europejskiej w III kw. br. były niższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego o 1,6 proc. Jest to już drugi z kolei spadek kwartalny po obniżce o 2,4 proc., odnotowanej w okresie kwiecień-czerwiec (w porównaniu z II kw. 2011 r.). Dane wskazują na słabnące tempo spadku konsumpcji na całym obszarze 27 państw członkowskich UE.

Pomimo zmniejszenia się w ramach UE, konsumpcja odnotowała wzrost (w skali rocznej) w szesnastu krajach członkowskich - dla porównania w II kw. było takich krajów dwanaście - w tym również w największej gospodarce unijnej, w Niemczech (+0,8% w III kw., po wzroście +0,4% w II kw.).
Jednakże wydatki uległy zmniejszeniu w krajach z grupy dużych krajów członkowskich - w Hiszpanii (-5,3%), we Włoszech (-4,6%) i w Wielkiej Brytanii (-3,3%). Spadek konsumpcji o mniejszej skali (-0,6% w ujęciu rocznym) odnotowano we Francji.
Na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej utrzymywał się rosnący trend wydatków. Słowenia i Litwa osiągnęły dwucyfrowe tempa wzrostu w III kw.; dobre wyniki odnotowano również na Łotwie, w Bułgarii i w Estonii. Najsilniejsza redukcja konsumpcji miała miejsce w krajach najbardziej dotkniętych przez kryzys strefy euro - w Portugalii, Grecji i Irlandii.

Philip Symes, dyrektor ds. finansowych Visa Europe, powiedział: - Barometr nie pozostawia wątpliwości, że reakcja gospodarstw domowych w UE na spowolniony wzrost gospodarczy - lub wręcz recesję - przybiera formę cięć w wydatkach. Nie zdziwiłbym się, gdyby tendencje te utrzymały się w IV kw. - zanim nie pojawią się powolne oznaki poprawy w 2013 r.

Barometr wydatków konsumpcyjnych w Unii Europejskiej organizacji Visa Europe, wykorzystuje skorygowane dane o transakcjach z użyciem kart Visa Europe. Kartami Visa jest już opłacane jedno euro z każdych siedmiu wydawanych w Europie, dzięki czemu Barometr daje wgląd w obraz faktycznych wydatków konsumpcyjnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,76

  • Min

    2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane