PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Visa obniża prowizje od kart płatniczych w Europie

Autor: PAP 27 kwietnia 2010 09:13

Visa Europe zaproponowała obniżenie niektórych prowizji bankowych od używania kart debetowych, których koszty ponoszą ostateczne klienci sklepów i punktów usługowych. Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z tej inicjatywy. - Cieszę się z chęci Visa Europe do zredukowania opłat MIF i sprawienia, że ich zasady będą bardziej przejrzyste. Będzie to z korzyścią do konsumentów i sprzedawców - oświadczył unijny komisarz ds. konkurencji, Joaquin Almunia.

Chodzi o część prowizji, jaką od każdej transakcji płaci punkt detaliczny przyjmujący płatności kartą. Kwotą dzielą się centrum autoryzacyjne, bank klienta oraz instytucja finansowa firmująca kartę (jak Visa czy MasterCard) - w ramach tzw. multilateral interchange fees (MIF).
Pod presją dochodzenia prowadzonego od 2008 r. przez Komisję Europejską, Visa Europe ogłosiła redukcję stawek MIF. Średnia stawka ma spaść do 0,2 proc., co oznacza spadek prowizji w obrocie krajowym (kilka krajów UE bez Polski) średnio o ok. 60 proc. zaś w transakcjach międzynarodowych o ok. 30 proc. - podała Komisja Europejska. Redukcja nie dotyczy jednak kart kredytowych, kart służbowych ani kart typu charge oferowanych przez Visa Europe.

KE uważa, że umowy wielostronne o prowizjach interchange zwiększają koszty akceptacji kart przez punkty sprzedaży detalicznej. Ostatecznie koszty ponosi konsument, który jest wystawiony na ryzyko podwójnego płacenia za kartę płatniczą: pierwszy raz w ramach rocznej prowizji płaconej bankowi, który wydał kartę, a drugi raz w ramach zawyżonych cen detalicznych, które obciążają nie tylko posiadaczy kart, ale również klientów płacących gotówką. Sklepy i punkty usługowe rekompensują sobie bowiem w ten sposób prowizję płaconą bankom.
Ostateczna zgoda KE na proponowane rozwiązanie ma zapaść po zasięgnięciu opinii innych graczy na rynku. KE wciąż kontynuuje śledztwo w sprawie MIF stosowanych wobec pozostałych rodzajów kart płatniczych. W ubr. KE sprawiła, że swoje prowizję międzybankowe znacząco obniżył inny gigant branży: MasterCard.
W UE rocznie dokonuje się 23 mld transakcji z użyciem kart płatniczych, o wartości ponad 1350 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,09

  • Śr

    2,58

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane