PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Visa odcina się od propozycji MasterCard w sprawie interchange

Autor: pr, dlahandlu.pl 8 marca 2013 15:28

W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach artykułami na temat rzekomej „inicjatywy MasterCard dotyczącej samoregulacji rynku w zakresie wysokości obowiązujących w Polsce opłat interchange" Visa Europe informuje, że nie jest to inicjatywa MasterCard - jest to bardzo cenna inicjatywa Związku Banków Polskich, którą Visa Europe powitała z dużym zadowoleniem i nadzieją, gdyż jest (i zawsze była) przeciwna regulacjom rozumianym jako odgórne narzucenie rynkowi arbitralnych rozwiązań.

Visa Europe nie otrzymała żadnej propozycji dwustronnego porozumienia od organizacji MasterCard, w związku z czym propozycji takowej nie rozważamy. Gdybyśmy nawet podobną propozycję otrzymali, dwustronne porozumienie Visa z MasterCard co do stawek interchange nie jest możliwe z powodów natury zarówno prawnej, jak i merytorycznej - czytamy w oświadczeniu. 

Inicjatywę samoregulacji podjętą przez Związek Banków Polskich poparliśmy od razu i z pełnym zaangażowaniem. Uważamy przy tym, że ewentualne szanse powodzenia ma obecnie oparcie się na kompromisowym „Programie redukcji opłat kartowych", który w ubiegłym roku został zaakceptowany przez wszystkie strony poza MasterCard, w tym przez banki oraz detalistów. Program wypracowany pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego przewidywał m.in. wprowadzenie maksymalnych stawek interchange dla wszystkich produktów, na co zgodziły się banki.

Zdaniem Visa Europe jakiekolwiek rozwiązanie wypracowane w ramach inicjatywy ZBP musi być porozumieniem uwzględniającym interesy detalistów, czyli tej strony rynku płatniczego, która była motorem dyskusji i działań podejmowanych w celu obniżenia stawek interchange. Jak rozumiemy, jedynym rozwiązaniem samoregulacyjnym, które byłoby obecnie akceptowalne zarówno dla detalistów, jak i dla banków, jest porozumienie jak najbliższe temu, które zostało wypracowane pod egidą Narodowego Banku Polskiego. Visa Europe poparła wtedy kompromis uwzględniający interesy detalistów, mając deklarację poparcia banków dla tego rozwiązania. Opisywane w mediach podejście MasterCard wykluczające detalistów prowadzi de facto do regulacji -  napisano w oświadczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane