W 2011 r. na rynek trafi 800 tys. mkw. powierzchni handlowej

Autor: dlahandlu.pl 2 marca 2011 14:29

W roku 2010 rynek inwestycji w centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął poziom 1.8 miliarda euro, co oznacza prawie stuprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2009, a ponad 50 proc. (926 milliona euro) wszystkich inwestycji zlokalizowano w Polsce - podaje najnowszy raport firmy consultingowej CB Richard Ellis.

Polska, jako jedyny rynek w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowała wzrost poziomu sprzedaży detalicznej. Nasz kraj, obok Rumunii, był również najatrakcyjniejszym rynkiem pod względem ilości nowych sieci handlowych, które pojawiły się na rynku w roku 2010. CB Richard Ellis przewiduje, że Polska będzie nadal liderem, jeśli chodzi o ilość nowych sieci handlowych, wyprzedzając takie państwa jak Czechy, Rosję czy Węgry.

Ogólna podaż nowoczesnych powierzchni handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1.6 mln mkw., co oznacza jednak 20 proc. spadek w porównaniu w rokiem 2009. CB Richard Ellis przewiduje, że w roku 2011 na rynku pojawi się podobna ilość nowych centrów handlowych, a najwięcej z nich powstanie w Polsce i na Słowacji. Obecnie w Polsce jest w budowie 1.27 mln mwk. nowoczesnych powierzchni handlowych, z czego około 800,000 mkw zostanie oddanych do użytku w roku 2011.

‘Czynsze za powierzchnie handlowe w Polsce były na stabilnym poziomie, jednak umacniający się złoty, wraz z oczekiwanym silnym wzrostem ekonomicznym, mogą spowodować wzrost stawek czynszowych, jak również obrotów centrów handlowych.' - powiedziała Magdalena Frątczak, dyrektor ds. powierzchni handlowych w firmie CB Richard Ellis.

Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w firmie CB Richard Ellis, dodał: ‘Polski rynek powierzchni handlowych jest jednym z najbardziej interesujących i atrakcyjnych obszarów w całej Europie, oferując znakomite produkty inwestycyjne. Oczekujemy znacznego wzrostu zainteresowania inwestorów najlepszymi centrami handlowymi w Europie Środkowo-Wschodniej.'

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane