W 2012 roku 72 tys. konsumentów poskarżyło się na zagraniczne e-sklepy

Autor: dlahandlu.pl 22 lutego 2013 10:24

W 2012 r. do ECC-Net (Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich w Europie) wpłynęło ponad 72.000 zapytań i skarg od konsumentów dotyczących zakupów o charakterze transgranicznym na obszarze Unii Europejskiej, Norwegii oraz Islandii. Coraz większą popularnością cieszy się e-commerce, stąd aż 60 proc. z 32.000 skarg odnosiła się do zakupów on-line, głównie w obszarze transportu lotniczego.

W porównaniu z poprzednimi latami, problematycznym obszarem w 2012 okazał się zakup nie-farmaceutycznych produktów leczniczych oraz sprzętu terapeutycznego. Widoczna jest rosnącą tendencję do sprzedaży takich produktów w Internecie. Niestety często opis ich zastosowania wprowadza konsumentów w błąd, przykładem może być pigułka odchudzająca.

W 2012 roku 45 proc. skarg zostało pomyślnie zamkniętych dzięki pomocy ECC-Net, które doprowadziły do ugody z przedsiębiorcą. 13 proc. zostało przekazanych do innych organizacji (np. podmiotów ADR zajmujących się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów, sądów). W przypadkach prostszych spraw prawnicy ECC-Net udzielali wyczerpujących porad, w jaki sposób konsument może dochodzić swoich praw samodzielnie.

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich w Europie (ECC-Net) jest współfinansowane przez Komisję Europejską i krajowe władze wszystkich państw Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii. Zapewnia europejskim obywatelom bezpłatną poradę i pomoc w konsumenckich problemach transgranicznych. Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje skargi na nieuczciwe praktyki zagranicznych biur podróży, linii lotniczych, sklepów internetowych czy komisów samochodowych. ECC-Net obejmuje 29 krajów (wszystkie kraje UE oraz Norwegia i Islandia).

W Polsce EEC Net działa pod adresem www.konsument.gov.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane