PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W 2012 roku na polski rynek dostarczono ponad 430 tys. mkw. powierzchni magazynowej

Property News 8 lutego 2013 09:10

Rok 2012 był dobrym okresem dla polskiego rynku nieruchomości magazynowych. W tym czasie do użytku oddano ponad 430 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowi blisko 10-proc. wzrost w stosunku do roku 2011. Najwięcej magazynów dostarczono na rynek wrocławski. Obecne całkowite zasoby tego rynku wynoszą teraz ponad 7,27 mln mkw. - wynika z podsumowania przygotowanego przez Colliers International.

- Przewidujemy, że kolejny rok nie będzie gorszy niż 2012. Obserwujemy zainteresowanie naszym rynkiem ze strony podmiotów, które jeszcze w Polsce nie działają. Uczestniczymy również w przygotowaniu wielu transakcji istotnych z punktu widzenia rozmiaru - mówimy o pojedynczych transakcjach rzędu 50-60 tys. mkw. zlokalizowanych w całej Polsce - komentuje Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

- Największą aktywność przewidujemy w aglomeracjach poznańskiej, wrocławskiej oraz śląskiej - dodaje Tomasz Kasperowicz.

Pod względem wolumenu transakcji rok 2012 okazał zbliżony do 2011. W ciągu czterech kwartałów wynajęto około 1,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Popyt w poszczególnych kwartałach rozkładał się dość równomiernie. Najwięcej powierzchni wynajęto w Warszawie oraz Centralnej Polsce. Najczęściej podpisywano nowe umowy najmu, które stanowiły 56% wszystkich zawartych transakcji.

W stosunku do 4 kwartału 2011 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce obniżył się do poziomu 9,2% na koniec grudnia 2012 (11,4% na koniec 2011). Spadek ilości powierzchni niewynajętej obserwowany był na większości rynków.

W całym roku czynsze pozostawały na względnie stabilnym poziomie. Wzrosty odnotowywane były jedynie w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej był niski.


Warszawa - podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech warszawskich strefach na koniec 2012r. wyniosła 2,59 mln mkw. W budowie jest aktualnie około 43 tys. mkw, większość w warszawskiej strefie II.

Polska Centralna - na koniec 2012 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Centralnej Polsce Zwiększyły się do ponad 1 mln mkw. W całym roku do użytku zostało oddanych blisko 50 tys. mkw.

Poznań - pod względem podaży rok 2012 nie przyniósł zasadniczych zmian na rynku poznańskim i na koniec roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły blisko 895 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje niespełna 20 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Czytaj wiecej: propertynews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane