W 2013 r. dyskonty wyprzedziły handel tardycyjny w sprzedaży wina

Autor: wp.pl 3 sierpnia 2013 21:39

Jak podaje serwis wp.pl w 2012 roku wypiliśmy wino za 1,95 mld zł. To o 140 mln zł więcej niż rok wcześniej. Trend dostrzegły i wykorzystują dyskonty.

Według danych Nielsen Polska tylko w zeszłym roku wzrost sprzedaży w dyskontach wyniósł aż 25 proc. z danych wynika, że już co trzecią butelkę wina Polacy kupują w Lidlu lub Biedronce. Na początku 2013 roku dyskonty wyprzedziły pod tym względem handel tradycyjny.

Jak mówi cytowany przez Wirtualną Polskę Wojciech Bońkowski, redaktor naczelny portalu Winicjatywa.pl, osiągnięcia Lidla i Biedronki w sprzedaży win, to rzecz godna podziwu. Jego zdaniem, super- i hipermarkety przespały ten czas i nie zauważyły, że Polacy mogą być zainteresowani bogatą ofertą win.

Według danych specjalistycznej firmy Nielsen Polska zeszły rok stał pod znakiem największego od pięciu lat wzrostu sprzedaży wina. W 2012 roku statystyczny Polak wypił 3,1 litra - podaje z kolei International Wine and Spirit Research (IWSR). Choć sprzedaż rośnie, to cały czas jesteśmy w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej. We Francji według WHO jedna osoba wypija ponad 57 litrów wina rocznie, we Włoszech jest to 52 litry, a w Portugalii 47 litrów. To jednak kraje słynące z produkcji tego trunku. Pod tym względem bliższy nam kulturowo statystyczny Niemiec wypija na przykład 24,2 litra wina w roku. To cały czas aż 8 razy więcej niż Polak. Tak ogromna różnica w przeciągu kilkunastu lat może zostać jednak znacznie zmniejszona. W Niemczech sprzedaż z roku na rok spada, u nas natomiast rośnie - czytamy w serwisie wp.pl


Portal powołuje się na dane, które wskazują, iż Polacy chcą pić dobre wino, to nie chcą za nie przepłacać. Barierą nie do przebrnięcia jest dla nas 30 zł. Chętnie za to kupują wina w przedziale cenowym 15-20 zł. To właśnie takie wina oferują dyskonty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane