PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W 2014 roku 91 proc. ogólnego wolumenu transakcji w Polsce przypadło na zagranicznych inwestorów

Autor: dlahandlu.pl 10 marca 2015 14:41

Według najnowszego badania opublikowanego na targach MIPIM przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield globalny wolumen inwestycji w nieruchomości zmniejszył się w 2014 r. po raz pierwszy od pięciu lat o 6,3 proc. i wyniósł 1,21 biliona USD. Warszawa zajmuje 19. miejsce w rankingu głównych miast pod względem wolumenu zagranicznych inwestycji w nieruchomości (wartość transakcji stolicy w 2014 r. wyniosła 2 mld USD).

Z corocznego raportu firmy Cushman & Wakefield dotyczącego rynków kapitałowych „Międzynarodowy Atlas Inwestycyjny" (International Investment Atlas) wynika, że za spadek obrotów odpowiada wyłącznie ograniczenie skali zakupu gruntów w Chinach. Jednak ze względu na dobre wskaźniki na większości rynków wolumen transakcji inwestycyjnych w 2015 r. może wzrosnąć o 11 proc. do 1,34 biliona USD przy największym ożywieniu aktywności inwestorów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

 

 

 

 

Łukasz Lorencki, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział:  - W ślad za wzrostem inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie rośnie również zainteresowanie polskim rynkiem. W ubiegłym roku aż 91 proc. ogólnego wolumenu transakcji w Polsce przypadło na zagranicznych inwestorów i nic nie wskazuje, by w 2015 r. ten wskaźnik miał się zmniejszyć. Jednocześnie ze względu na osłabienie euro względem dolara rośnie aktywność amerykańskich inwestorów takich jak Starwood, nowy gracz na polskim rynku, który przejął portfel trzech nieruchomości biurowych Ghelamco w Warszawie i Katowicach oraz park biznesowy Quattro w Krakowie. W sektorze magazynowym z kolei dominowali Prologis, nabywca 3 atrakcyjnych nieruchomości, oraz Blackstone, który kupił 2 znaczące portfele parków magazynowo-logistycznych.

Według autorów raportu wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w regionie EMEA wzrośnie w 2015 r. o 14,5% do 56,3 mld euro. Poprawia się struktura podaży aktywów, ale niewystarczająca ilość powierzchni wysokiej jakości będzie także w bieżącym roku czynnikiem hamującym wzrost aktywności na rynku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,50

  • Śr

    7,74

  • Min

    5,91

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane