PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W Carrefourze wymienimy złotówki na billony

Autor: Gazeta Wyborcza 9 lipca 2015 09:52

System cyfrowego pieniądza zwanego billon zacznie działać w Polsce w ciągu najbliższych tygodni. Złotówki na billony wymieniać będzie można m.in. w kasach sklepów Carrefour - donosi "Gazeta Wyborcza".

Billon z pozoru przypomina bitcoina, jednak w rzeczywistości różni się od niego tym, że wcale nie jest alternatywą dla złotego. Co więcej, jest zatwierdzony przez Narodowy Bank Polski, podczas gdy z bitcoinem walczy Ministerstwo Finansów.

Wymiana ma się odbywać w proporcji jeden do jednego. Billony zapisywane będą w tzw.  wirtualnym portfelu. Cyfrową gotówkę emitować będą banki, które uzyskają na to licencję - w pierwszym etapie funkcjonowania projektu będą to Alior Bank oraz Plus Bank. Złotówki na billony wymieniać będzie można również za pośrednictwem ich systemów internetowych. Poza Carrefourem, zamiany dokonać będzie można jeszcze w niektórych bankomatach, punktach Lotto i salonach Foto Joker.

Jak zauważa "GW", billon raczej nie przebije popularnością pieniądza elektronicznego. Nie to ma on jednak na celu: jego użytkownicy będą mogli przy jego pomocy np. łatwo opłacić abonamenty za treści w internecie, czy dokonać mikropłatności w grach komputerowych. Do korzystania z billonów nie będzie konieczne posiadanie konta bankowego.

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • $ 2015-07-10 00:35:08

    Czy dobrze mi się wydaje, że chcą ściągnąć gotówkę z rynku? I czy w dłuższej perspektywie nie "pachnie" to inflację?!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane