PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

W centrum Warszawy może powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowy - aktualizacja

Autor: salon24.pl/dlahandlu.pl 7 kwietnia 2014 10:02

Na sesji Rady Warszawy w dniu 3 kwietnia b.r. radni przegłosowali poprawkę do planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się dawny Zakład Platerniczy Norblinów przy ulicy Żelaznej - podaje salon24.pl.

W wyniku przeforsowania przez radnych Platformy Obywatelskiej wniosku prywatnego właściciela tego terenu, będzie on mógł zbudować tam tzw. wielkopowierzchniowy obiekt handlowy (o pow. powyżej 2 tys. m. kw.).

Aktualizacja: Stanowisko społki Art Norblin

W związku z licznymi nieprawdziwymi informacjami, jakie pojawiły się w mediach, właściciel terenu d. Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 - spółka Art Norblin, informuje, że 3 kwietnia br. Rada m.st. Warszawy nie uchwaliła planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Żelaznej. Ten obszar, jak i kilka innych, zostały wyłączone z planu. Wyłączenie terenu d. Fabryki Norblina wynika z konieczności podjęcia spójnych decyzji pomiędzy wyłożonym właśnie studium dla m.st. Warszawy, obejmującym m.in. ten teren, a planem miejscowym. Aktualne zapisy planu byłyby sprzeczne z procedowanym właśnie studium.

Projekt ArtNorblin od sześciu lat konsultowany jest ze wszystkimi organami w mieście. Został wielokrotnie przez inwestora zaprezentowany, w tym m.in. na stoisku m.st. Warszawy w 2009 r. podczas międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes. Inwestor planuje realizację obiektu wielofunkcyjnego z dominującą funkcją biurową (ok. 70 proc. powierzchni), a pozostałą część stanowić będzie ogólnodostępna, otwarta przestrzeń, w tym przestrzeń publiczna, na którą składać się będą następujące funkcje: kulturalna (Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina oraz teatr), usługowa (restauracje, kawiarnie i inne usługi) i handlowa (wśród najemców są już podpisane umowy z delikatesami Piotr i Paweł oraz BioBazarem z ekologiczną żywnością dostarczaną bezpośrednio od producentów). ArtNorblin będzie wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy.
Program prac konserwatorskich uzgadniany był przez ponad trzy lata i składa się z 12 tomów szczegółowych opracowań dotyczących ochrony zabytków. Ma on pełną akceptację Stołecznego Konserwatora Zabytków. Projekt zakłada rewitalizację wszystkich zabytkowych obiektów oraz stworzenie otwartego dla publiczności muzeum, w ramach którego wyeksponowane zostaną po odrestaurowaniu 44 zabytkowe maszyny ustawione we fragmenty ciągów technologicznych.

W powyższym kontekście pojawiające się zarzuty o planowanym przez inwestora centrum handlowym czy hipermarkecie i niszczeniu XIX-wiecznej fabryki są nieprawdziwe, wprowadzające opinię publiczną w błąd i służą prywatnym interesom politycznym osób je rozpowszechniającym. Projekt przez lata konsultacji zyskał pełną aprobatę służb konserwatorskich, potomków dawnych właścicieli i miłośników zabytków i opinii publicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • myślący 2014-04-04 22:04:07

  nic tylko lać ten ciemnogród z po

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  26,60

 • Śr

  18,02

 • Min

  13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane