PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W ciągu 4 lat o 9 proc. spadnie sprzedaż piw masowych, wzrośnie regionalnych

Autor: dlahandlu.pl 1 sierpnia 2012 13:55

W ciągu 4 lat o 9 proc. spadnie sprzedaż piw masowych, wzrośnie regionalnych

W ciągu 4 lat sprzedaż piwa w Polsce ma spaść aż o 9 proc. To jednak nie będzie dotyczyło producentów piw regionalnych. Według analiz Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich w najbliższych latach segment piw premium będzie rósł w tempie 10 proc. rocznie.

- Długofalowe prognozy są negatywne, ale browary regionalne nie mają się czego obawiać - mówi Andrzej Przybyło, właściciel Browaru Amber, członek zarządu Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Trend odchodzenia od produktów masowych widać zarówno na rynku alkoholi mocnych jak i piwa. Coraz bardziej popularne są piwo nieprzemysłowe, niepasteryzowane, smakowe wódki, kolorowe alkohole mocne.

- Zdecydowanie największy jest popyt na nasze piwa z wyższej półki: Żywe, Koźlak, Johannes, Pszeniczniak. W tym roku piwo Żywe osiągnie rekordowy 18 proc. wzrost sprzedaży - mówi Marek Skrętny, dyrektor marketingu w Browarze Amber.

Jak podkreślał Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Polacy będą pili inaczej. Będą rosły aspiracyjne kategorie jak wino i mocne kolorowe trunki. Nie boimy się już testować nowości, a że jesteśmy społeczeństwem coraz bogatszym, możemy sobie pozwolić na bardziej ekskluzywne trunki. Zamiast tradycyjnej czystej na stole coraz częściej pojawia się droższe piwo o nietypowym smaku, whisky czy koniak.

Zdaniem Krzysztofa Michalskiego, dyrektora generalnego Diageo Polska (właściciel marki Johnny Walker) już w przyszłym roku na whisky wydamy ponad miliard złotych. W ciągu zaledwie jednego roku eksport whisky do Polski wzrósł o 48 proc. 

Rosnącą popularnością cieszą się też wódki smakowe, których segment przy ogólnej tendencji spadkowej dla wódek rozwija się w tempie kilkudziesięciu procent rocznie. Za oryginalne połączenie wódki i np. smaków tarniny i śliwki czy też żurawiny i jałowca trzeba zapłacić koło 70 - 80 zł (za 0.5 l.). O tym, że Polacy są gotowi zapłacić więcej, żeby dostać coś oryginalnego, świadczą również półki w hiper i supermarketach z piwami regionalnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane