W ciągu 5 lat popyt w sektorze spożywczym na rynkach wschodzących wzrośnie o 1,7 biliona dolarów

Autor: www.dlahandlu.pl 18 czerwca 2013 10:27

W ciągu 5 lat popyt w sektorze spożywczym na rynkach wschodzących wzrośnie o 1,7 biliona dolarów

Analitycy Espirito Santo Investment Bank przygotowali raport na temat rynku spożywczego i jego perspektyw dalszego wzrostu na rynkach wschodzących. Autorzy szacują, że rosnąca zamożność klasy średniej oraz postępująca urbanizacja krajów rozwijających się, przełoży się na wzrost popytu na produkty spożywcze o około 1,7 biliona dolarów w ciągu kolejnych 5 lat. Oznacza to, że przed producentami żywności, sieciami spożywczymi oraz producentami towarów rolnych w najbliższych latach pojawią się wyzwania, ale przede wszystkim szanse na dalszy rozwój.

Prognozowany przez BESI wzrost popytu na żywność o wartości 1,7 biliona dolarów jest spójny z szacunkami opublikowanymi przez Organizację ds. Żywności i Rolnictwa przy ONZ. Szacunki FAO zakładają, że do 2050 roku wzrost produkcji żywności na świecie wyniesie od 70 do 100 proc. w całym tym okresie.

Bazując na analizie potencjalnego popytu na żywność, analitycy BESI przedstawili szanse rozwoju 11 spółek z sektora spożywczego i dystrybucyjnego. Obok polskiej Grupy Azoty, analizowano także prognozy dla Jeronimo Martins, właściciela sieci dyskontów Biedronka, Carrefoura, Nestlé, Nestlé India, AmBev, Bayer Cropscience, Rallis, Viscofan oraz CBD (Companhia Brasileira de Distribuição).

- Na rynkach wschodzących w szczególny sposób zbiegają się liczne czynniki sprzyjające rozwojowi firm z sektorów produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności - mówi José Martins Soares, Head of Emerging Markets Research BESI, jeden z głównych autorów raportu. - Przenalizowaliśmy perspektywy sektora spożywczego w 13 krajach, które obecnie mają 1/3 udziału w światowym PKB i prawdopodobnie do 2016 roku będą miały 50 proc. udziału. Rozwój tego segmentu rynku będzie opierać się także na unowocześnianiu przechowywania, chłodzenia i transportu żywności.

Analitycy BESI swój raport napisali na podstawie analizy gospodarek następujących państw: Polski, Czech, Rosji, Ukrainy, Węgier, Brazylii, Chiny, Indii, Indonezji, Korei Południowej, Meksyku, RPA, Turcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,40

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane