W ciągu 5 lat popyt w sektorze spożywczym na rynkach wschodzących wzrośnie o 1,7 biliona dolarów

Autor: www.dlahandlu.pl 18 czerwca 2013 10:27

W ciągu 5 lat popyt w sektorze spożywczym na rynkach wschodzących wzrośnie o 1,7 biliona dolarów

Analitycy Espirito Santo Investment Bank przygotowali raport na temat rynku spożywczego i jego perspektyw dalszego wzrostu na rynkach wschodzących. Autorzy szacują, że rosnąca zamożność klasy średniej oraz postępująca urbanizacja krajów rozwijających się, przełoży się na wzrost popytu na produkty spożywcze o około 1,7 biliona dolarów w ciągu kolejnych 5 lat. Oznacza to, że przed producentami żywności, sieciami spożywczymi oraz producentami towarów rolnych w najbliższych latach pojawią się wyzwania, ale przede wszystkim szanse na dalszy rozwój.

Prognozowany przez BESI wzrost popytu na żywność o wartości 1,7 biliona dolarów jest spójny z szacunkami opublikowanymi przez Organizację ds. Żywności i Rolnictwa przy ONZ. Szacunki FAO zakładają, że do 2050 roku wzrost produkcji żywności na świecie wyniesie od 70 do 100 proc. w całym tym okresie.

Bazując na analizie potencjalnego popytu na żywność, analitycy BESI przedstawili szanse rozwoju 11 spółek z sektora spożywczego i dystrybucyjnego. Obok polskiej Grupy Azoty, analizowano także prognozy dla Jeronimo Martins, właściciela sieci dyskontów Biedronka, Carrefoura, Nestlé, Nestlé India, AmBev, Bayer Cropscience, Rallis, Viscofan oraz CBD (Companhia Brasileira de Distribuição).

Przeczytaj także:

- Na rynkach wschodzących w szczególny sposób zbiegają się liczne czynniki sprzyjające rozwojowi firm z sektorów produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności - mówi José Martins Soares, Head of Emerging Markets Research BESI, jeden z głównych autorów raportu. - Przenalizowaliśmy perspektywy sektora spożywczego w 13 krajach, które obecnie mają 1/3 udziału w światowym PKB i prawdopodobnie do 2016 roku będą miały 50 proc. udziału. Rozwój tego segmentu rynku będzie opierać się także na unowocześnianiu przechowywania, chłodzenia i transportu żywności.

Analitycy BESI swój raport napisali na podstawie analizy gospodarek następujących państw: Polski, Czech, Rosji, Ukrainy, Węgier, Brazylii, Chiny, Indii, Indonezji, Korei Południowej, Meksyku, RPA, Turcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    2,62

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9324

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane